Webcontent-Anzeige
HISTORIA
Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.
Asset Publisher
PIKNIK rodzinny już za nami
PIKNIK rodzinny już za nami
W minioną sobotę w Inowłodzu, nad Pilicą odbył się piknik rodzinny w ramach Dni Gminy Inowłódz 2023. Nadleśnictwo Spała wystawiło stoisko edukacyjno-promocyjne, na którym pracownicy edukowali odwiedzjących poprzez gry, zabawy konkursy i zagadki.
Dla najmłodszych przygotowano kącik tatuatorsko-malarski, w którym tworzone były piękne „dzikie” dzieła sztuki. Odwiedzjący mogli otrzymać również sadzonki sosny i olszy.
Na stoisku była również obecna malarka - Pani Marta Węgrzynowicz (Martta Węg), z którą wspólnie promowaliśmy i zapraszaliśmy na wystawę malarską. Obrazy na stoisku i wystawie przedstawiają przyrodę Lasów Spalskich oraz okolic Spały.
Wystawa znajduje się w „Sołtysówce” w Spale przy ul. Piłsudskiego 9 i jest możliwa do obejrzenia do 30.08.2023 r. Nadleśnictwo Spała jest jej partnerem pokazu.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji.
Tekst i fot.: Mateusz Pawelec – Nadleśnictwo Spała