Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

SZACOWANIE SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ

Gdzie zgłosić szkodę od zwierzyny leśnej  ....... zobacz

Wniosek o szacowanie szkody ...... pobierz

 

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 roku poz. 651. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa  Spała istnieje Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) o powierzchni całkowitej  15297,00 ha, poza tym jest  8 obwodów łowieckich dzierżawionych.

Wyniki inwentaryzacji z roku 2018:  584 szt. jeleni ( wtym OHZ - 330), 1515  szt. saren, dzików –111 szt. , lisów 330 szt.

 

 

SPALSKA KOLEKCJA POROŻY

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja "Łączą nas drzewa" w Spale

Akcja "Łączą nas drzewa" w Spale

   
      5 maja na terenie Nadleśnictwa Spała w leśnictwie Jasień odbyło się sadzenie lasu w ramach inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych – zainaugurowanej 21 marca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę pod hasłem „Łączą nas drzewa”. Do sadzenia młodego pokolenia lasu stawili się przedstawiciele ministerstwa środowiska na czele z ministrem Edwardem Siarką, łódzcy parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy z terenu RDLP w Łodzi.


     Dyrektor RDLP w Łodzi Dariusz Pieniak przywitał wszystkich przybyłych gości i oddał głos Pełnomocnikowi Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, który przypomniał istotę akcji: Lasy zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Las pełni funkcję gospodarczą dostarczając nam najbardziej ekologicznego surowca jakim jest drewno– podkreślił podczas spotkania wiceminister Edward Siarka.


      Posadzono blisko tysiąc sosen, lip i klonów. Jest to zaledwie niewielki ułamek z sadzonych corocznie przez polskich leśników 500 milionów drzew. Wysiłek ten jest niezbędny dla zachowania trwałości lasów. Z tych młodych osobników wyrosną w przyszłości dorodne drzewa które staną się domem lub pokarmem dla wielu różnych organizmów. Sadząc las spełniamy swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń.