Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
44/725 70 71, 602 470 645
Dodatkowe informacje
Asset Publisher
Rezerwat Konewka powiększony
Rezerwat Konewka powiększony
Na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 10 grudnia 2024 r. powiększony został rezerwat przyrody „Konewka”. Jego powierzchnia wzrosła do 113,84 ha, (pierwotna powierzchnia wynosiła 99,91 ha), a otulina rezerwatu wynosi 16,05 ha.
Rozszerzenie rezerwatu to istotny krok w ochronie unikalnych ekosystemów leśnych Spalskiego Parku Krajobrazowego. Teren ten charakteryzuje się bogactwem przyrodniczym, obejmującym cenne siedliska leśne oraz różnorodne gatunki roślin i zwierząt, w tym wiele objętych ochroną. Powiększenie rezerwatu pozwoli na skuteczniejszą ochronę bioróżnorodności i zachowanie naturalnych procesów ekologicznych.
Otulina rezerwatu pełni ważną funkcję buforową, ograniczając wpływ czynników zewnętrznych, takich jak działalność gospodarcza czy turystyka. Włączenie dodatkowych obszarów do ochrony umożliwi zachowanie naturalnych siedlisk oraz poprawę warunków bytowych dla wielu gatunków zwierząt. Działanie to wpisuje się w strategię długoterminowej ochrony przyrody i stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu.
Tekst: K. Trębacz