Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Spała występuje 12 typów siedliskowych lasu. Wśród nich przeważają siedliska borowe z królową spalskich lasów sosną. Średni wiek wszystkich drzewostanów nadleśnictwa to 70 lat. Średnia zasobność drzewostanu tj. ilość drewna znajdującego się na 1 ha lasu wyrażona w m3 wynosi dla Nadleśnictwa Spała ponad 270 m3/ha.

            Udział siedlisk leśnych:

  • Bory (14,21%) – dominującym gatunkiem jest tu sosna z niewielką domieszką gatunków liściastych takich jak: brzoza, jarząb, osika. W runie leśnym spotkamy tu głównie: licznie występujące mchy, wrzosy oraz borówkę brusznicę.
  • Bory mieszane (35,91%) – gatunkiem głównym jest sosna, której towarzyszą: dąb, brzoza, modrzew, jodła oraz lipa. W poszycie występują tu liczne krzewy m.in.: jałowiec, leszczyna, kruszyna oraz jarząb. W warstwie runa leśnego dominuje borówka czernica, liczne mchy, paprocie i inne rośliny zielne.
  • Lasy mieszane (40,48%) – gatunkami głównymi są tu: sosna, dąb, buk oraz jodła z domieszkami różnych gatunków liściastych oraz iglastych. Warstwę podszytu reprezentuje głównie kruszyna oraz trzmielina wraz z podrostami drzew I piętra. Runo leśne bogate w roślinność charakterystyczną zarówno dla borów mieszanych, jak i lasów liściastych.
  • Lasy liściaste (6,28%) – drzewa dominujące to gatunki liściaste są to głownie: dąb, buk, wraz z licznymi gatunkami domieszkowymi: modrzewiem, lipą, klonem, grabem , czy jaworem. Dobrze rozwinięta warstwa krzewów. Ze względu na duże ocienienie w runie występują głownie gatunki zakwitające wczesną wiosną (przed rozwojem liści drzew) są to np.: zawilec gajowy, fiołek leśny, czy przylaszczka.
  • Olsy (3,53%) – gatunkiem panującym jest tu olsza z niewielką domieszką: jesionu, brzozy, czy świerka. W związku z wysoką żyznością siedliska runo charakteryzuje się dużym bogactwem. Gatunki, które spotkamy to: paprocie, konwalijka, szczawik, tojeść, różne gatunki mchów i wiele innych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

W dniu 1 marca 2020 roku miały miejsce uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one o 12:00 pod pomnikiem Leśników i Drzewiarzy, przy Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale.

Apel Pamięci został przeprowadzony przez Pana Mariusza Dawidko ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Drużynę Honorową stanowili przedstawiciele Stowarzyszenia oraz Grupa Rekonstrukcyjna z Opoczna. Członek Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”,  Pani Marta Choromańska, odczytała  list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów Biegu. Po apelu przedstawiciele miejscowych władz, instytucji oraz przybyłych organizacji złożyli kwiaty.

         Bieg rozpoczęto serią z ckm  o godz. 12:30. Trasa biegu wiodła drogami leśnymi z punktem zwrotnym na 1963 metrze. Jest to bowiem data śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek. Wystartowało i do mety dobiegło 52 uczestników w wieku od 4 do 66 lat. Zwycięzcy  w sześciu kategoriach otrzymali puchary. Trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii zostały nagrodzone książkami. W kategorii „Rodziny” wystartowało i ukończyło Bieg sześć rodzin. Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pakiety startowe, pamiątkowe medale oraz wycinanki ludowe autorstwa miejscowego artysty, wykonane z okazji VIII edycji Biegu i wręczane na mecie przez organizatorów. W tym roku maskotką Biegu był lis i zając.

Po Biegu uczestnicy wysłuchali pięknego koncertu zespołu „Cekinki” z Brzustowa, pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka. Pan Andrzej Choromański z kolegami ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” przekazali opowieść  na temat Żołnierze Wyklęci Niezłomni – normalni ludzie. Następnie uczestnicy Biegu, goście i organizatorzy posilili się „gęstą zupą”. 

Na zakończenie organizatorzy podsumowali uroczystość i zaprosili na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w przyszłym 2021 roku.

 

Tekst: A. Choromański

Zdj.: A. Misiak, B. Tomkowski, A Choromański