Asset Publisher
Łowiectwo
SZACOWANIE SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ
Gdzie zgłosić szkodę od zwierzyny leśnej ....... zobacz
Wniosek o szacowanie szkody ...... pobierz
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 roku poz. 651. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Na terenie Nadleśnictwa Spała istnieje Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) o powierzchni całkowitej 15297,00 ha, poza tym jest 8 obwodów łowieckich dzierżawionych.
Wyniki inwentaryzacji z roku 2018: 584 szt. jeleni ( wtym OHZ - 330), 1515 szt. saren, dzików –111 szt. , lisów 330 szt.
Asset Publisher
Goście z Turcji
Goście z Turcji
Lasy Nadleśnictwa Spała w dniu 17 września 2015 roku gościły przebywająca w Polsce delegację turecką reprezentująca University Faculty of Forestry z Kastamonu, którym towarzyszyli przedstawiciele SGGW pod przewodnictwem Pana dr Pawła Staniszewskiego . Podczas spotkania członkowie delegacji tureckiej zapoznali się pokrótce z historią, strukturą organizacyjną jednostki oraz prowadzoną gospodarką leśną. Tematem wizyty było zapoznanie się ze sposobem wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w starych drzewostanach przy użyciu maszyn wielofunkcyjnych – harwesterów. Zapoznali się ze sposobem udostępniania drzewostanów. Szczególną uwagę zwrócili na rozsortowanie pozyskanego drewna przy pniu, sposobem jego ewidencjonowania i obrotem. Ponadto mieli okazję poznać zasady działania Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego Nadleśnictwa, który wyposażony jest w nowoczesny system obserwacji i wczesnego wykrywania pożaru lasu.
W czasie krótkiego pobytu w lasach spalskich mogli również zobaczyć liczne ciekawostki przyrodnicze występujące na naszym terenie, m.in. sosnę spalską. Odwiedzili trasę turystyczną „Bunkier w Konewce", która wywarła bardzo duże wrażenie. Przewodnikiem grupy po lasach spalskich był Nadleśniczy – Przemysław Grabowski.
Foto. Archiwum Nadleśnictwa