Asset Publisher Asset Publisher

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Na podstawie porozumienia ze starostą tomaszowskim nadleśnictwo prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych.

Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych sprawuje leśniczy leśnictwa Kierz oraz Leśniczy Szkółkarz. Do zadań wynikających z porozumienia należy:

  • ustalenie zadań z zakresu wycinki drzew dla właścicieli lasów, dla których nie opracowano uproszczonych planów urządzania lasu,
  • cechowanie drewna pozyskanego w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa oraz wystawienie właścicielowi lasu dokumentu stwierdzającego legalność pozyskanego drewna (art. 14a, ust.3),
  • przekazywanie danych niezbędnych do sprawozdania GUS.

Procedura legalizacji drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa

 

Nadleśnictwo Spała pełni nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa na podstawie zawartych Porozumień ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim.

Jednym z głównych zadań wynikających z zawartych porozumień jest legalizacja pozyskanego drewna zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją starosty oraz wystawienie właścicielowi lasu świadectwa legalności pozyskanego drewna.

Aby wykonać właściwie zabieg hodowlany we własnym lesie i nie mieć problemów z późniejszą legalizacją pozyskanego drewna należy działać wg poniższych wskazówek:

1.      W pierwszej kolejności należy uregulować stan prawny nieruchomości na której znajduje się las (sprawy spadkowe, współwłasności);

2.      Znając nr działki leśnej oraz obrębu, u właściwego leśniczego należy sprawdzić jakie zapisy widnieją w uproszczonym planie urządzenia lasu (dalej zwanym UPUL) dla danej działki leśnej. Zabieg hodowlany powinien zostać wykonany zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym dokumencie. Mając wątpliwości co do rodzaju czy prawidłowości zabiegu zarówno leśniczy jak i pracownik nadleśnictwa wyjaśni właścicielowi na czym polega i jak wykonać wskazany w UPUL zabieg.

3.      Czasami zdarza się, że dla danej działki leśnej brak jest wskazań gospodarczych a nawet działka leśna nie została ujęta w UPUL. W takim wypadku konieczne jest wnioskowanie do właściwego Starosty o wydanie Decyzji na zabieg niezgodny z UPUL. Wniosek należy odpowiednio umotywować. Starosta po zasięgnięciu opinii Nadleśnictwa wydaje Decyzję na wykonanie odpowiedniego zabiegu gospodarczego. W takim wypadku wykonanie zabiegu zgodnie z Decyzją jest podstawą dla leśniczego do zalegalizowania i wydania świadectwa legalności pozyskanego drewna.

4.Zgodnie z § 3 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA z dnia 24 lutego 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna. (Dz. U. z dnia 21 marca 1998 r.), cechowania drewna w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa dokonuje się po jego pozyskaniu, przed wywozem z lasu lub przerobem. Cechowania drewna w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa dokonuje się w miejscu jego pozyskania.

Podsumowując, jeśli wytniemy drewno w naszym lesie zgodnie z UPUL lub Decyzją starosty należy właściwemu leśniczemu zgłosić ten fakt na piśmie (druk zawiadomienia-wniosku poniżej) i umówić się na odbiórkę i legalizację. W przypadku współwłasności do zawiadomienia należy załączyć oświadczenie-zgodę współwłaścicieli na wykonanie danego zabiegu przez wnioskodawcę.

Wnioskując o legalizację drewna właściciel winien posiadać ze sobą dowód osobisty, oświadczenie współwłaścicieli (w przypadku współwłasności) oraz aktualny (nie starszy niż trzy miesiące) dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości. Dokumentem takim może być np. wypis z ewidencji gruntów, odpis z księgi wieczystej,  postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Nadleśnictwo Spała pełni nadzór nad lasami nie stanowiącymi majątku Skarbu Państwa na :

Obręb Lubochnia w skład którego wchodzą gminy: Budziszewice, Czerniewice, Lubochnia, Żelechlinek

Obręb Spała  w skład którego  wchodzą gminy: Czerniewice, Inowłódz,  Lubochnia, Rzeczyca

Leśniczowie zajmujący się sprawami lasów niepaństwowych:

Gmina Czerniewice, Lubochnia Rzeczyca, Inowłódz – Pan Waldemar Socha tel: 602 470 538

Gmina Budziszewice i Żelechlinek – Pan Grzegorz Bernacki tel: 602 470 672

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nasze lasy

Nasze lasy

            Nadleśnictwo Spała prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną na ponad   15,5 tys. ha, a swym zasięgiem terytorialnym obejmuje 454,40km2. Dodatkowo na zlecenie Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim pracownicy nadleśnictwa prowadzą nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności skarbu państwa na obszarze ponad 2,2 tys. ha.
            Tereny Nadleśnictwa Spała rozpościerają się na malowniczej równinie piotrkowskiej, w dolinie rzeki Pilicy, która jest szczególnie bogata w kompleksy leśne.  Tereny nadleśnictwa cechują się niewielkim zróżnicowaniem rzeźby terenu. Jest to teren równinny, na którym występują lokalne wzniesienia i pagórki, które osiągają wysokość około 190-200m n.p.m.

Ciekawym elementem terenu jest dolina rzeki Pilicy, która przepływając przez gminę Inowłódz jest granicą rzeźby lodowcowej i przedlodowcowej Polski. To właśnie tam znajdują się najniżej położone tereny Nadleśnictwa o wysokości 143 m n.p.m.

Największym znaczeniem dla obecnego ukształtowania rzeźby terenu oraz budowy geologicznej Nadleśnictwa Spała, miał maksymalny stadiał zlodowacenia środkowo – polskiego. To właśnie z tego okresu wywodzą się najmłodsze na opisywanym terenie osady i formy glacjalne. Na terenie nadleśnictwa można wydzielić następujące jednostki geomorfologiczne:

  • wysoczyznę morenową,
  • obszary występowania utworów wodnolodowcowych (zandry),
  • obszary aluwialnych dolin Pilicy z tarasami: zalewowymi, erozyjnymi i wydmowymi.

Bogactwo gatunkowe lasów (biocenoza) nierozerwalnie związane jest z biotopem, tworząc razem ekosystem leśny. W związku z dużą różnorodnością ekosystemów leśnych wyróżniono kilkanaście typów siedliskowych lasu.

Na terenie nadleśnictwa występuje 12 typów siedliskowych lasu. Na żyznych glebach występują siedliska lasowe, które mają bogatą szatę rośliną i zbudowane są głownie z drzew liściastych. Na siedliskach borowych w Nadleśnictwie Spała króluje sosna.

Oprócz siedlisk typowo leśnych oraz borowych wyróżniamy siedliska mieszane, w których sosna jest również gatunkiem głównym, jednakże duży udział mają tu też gatunki liściaste. Są to głównie: dąb bezszypułkowy i szypułkowy, brzoza brodawkowata oraz buk zwyczajny.
            Oprócz drzew na biocenozę ekosystemu leśnego składa się wiele gatunków roślin oraz grzybów  występujących w runie leśnym spalskich lasów. Spośród ich dużego bogactwa na terenie nadleśnictwa występuje wiele gatunków objętych ochroną gatunkową.

 Najciekawsze z nich to: smardz, szmaciak gałęzisty, porosty z rodziny brodaczkowate, orlik pospolity, grążel żółty i grzybienie białe występujące na stawach starorzecza Pilicy, a także wawrzynek wilczełyko oraz wierzba borówkolistna. Ponadto na terenie Nadleśnictwa Spała występuje wiele okazałych pojedynczych drzew oraz ich grup, które mają miano pomników przyrody.

Także świat zwierząt na obszarze lasów spalskich jest bogaty i zróżnicowany. Gromada ssaków reprezentowana jest przez główne polskie gatunki łowne: jelenia, sarnę, dzika, daniela, zająca, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Na terenie nadleśnictwa występuje również wiele chronionych owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Do najciekawszych możemy zaliczyć: kumaka nizinnego(płazy), traszki grzebieniastą oraz zwyczajną (gady), błotniaki, bociana czarnego, świstuna (ptaki), liczne nietoperze z rodziny mroczkowatych gniazdujące w bunkrach, gronostaja oraz łasicę.