Asset Publisher
Natura 2000
OZW LASY SPALSKIE PLH100003 - to obszar Natura 2000 obejmujący fragment Puszczy Pilickiej, odcinek doliny Pilicy i jej dopływu Gaci, a także wilgotne łąki usytuowane na rozległej terasie nadzalewowej. W zasięgu obszaru znajdują się trzy rezerwaty przyrody – Spała, Gać Spalska i Konewka, zaś sam obszar Natura położony jest w Spalskim PK. Bogactwo form ochrony przekłada się na bogactwo przyrodnicze. Znajdują się tu m. in. około 250-letnie drzewostany dębowe i około 200-letnie drzewostany sosnowe, 4 siedliska przyrodnicze, 4 gatunki z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Jego powierzchnia wynosi 2030,11 ha. Na gruntach nadleśnictwa jest 1543,23 ha obszaru, w tym na gruntach leśnych 1512,15 ha.
SOO DOLINA DOLNEJ PILICY PLH140016 - obszar ten obejmuje dolinę Pilicy wraz z przyległymi terenami i dopływami począwszy od odcinka pod Zakościelem, aż do ujścia do Wisły. Liczy około 80 km długości i od 1 do 5 km szerokości. Na wielkość terytorium liczącego 318,26 km2, przekłada się rozmaitość siedlisk i gatunków. Odnotowano tu 10 siedlisk przyrodniczych i 11 gatunków z załącznika II Dyrektywy Ptasiej. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa obszar ma długość ok. 15 km, szerokość od ok. 0,5 km do 2 km i obejmuje rezerwat Żądłowice i fragment Spalskiego PK. Dno doliny jest tu silnie urozmaicone – pośród mozaiki łąk, pól i lasów obecne są liczne zarastające starorzecza, wyznaczające dawne przebiegi rzeki. Północna krawędź doliny ma formę wyraźnej skarpy. W wielu miejscach rozcinają ją długie jary. Na gruntach nadleśnictwa jest 380,48 ha obszaru, w tym na gruntach leśnych 356,33 ha.
OSO DOLINA PILICY PLB140003 - granice tego obszaru są zbliżone do wyżej omówionego obszaru Dolina Dolnej Pilicy. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa zajmuje on mniejszą powierzchnię, ponieważ bierze swój początek w dolinie Pilicy opodal rezerwatu Żądłowice. I w porównaniu z wyżej omówionym obszarem, zajmuje mniej lasów i łąk w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. Obszar ten pokrywa 353,56 km2. Na gruntach nadleśnictwa jest 13,58 ha obszaru leżącego na gruntach leśnych.
OZW ŁĄKI CIEBŁOWICKIE PLH100035 - obszar usytuowany jest w dolinie Pilicy, na zachód od Spały, w zasięgu Nadleśnictwa Spała i Nadleśnictwa Smardzewice. Obejmuje naturalny odcinek rzeki z przyległymi terasami rzecznymi. Długość obszaru nieco przekracza 4 km, szerokość dochodzi do 1,5 km, powierzchnia wynosi 477,18 ha. Na gruntach nadleśnictwa jest 97 ha obszaru. Koryto rzeki jest tu naturalnie meandrujące, obecne są starorzecza i liczne ślady dawnego przepływu. Dawna równowaga pomiędzy procesami niszczącymi i budującymi nurtu rzeki i niesionego przez nią materiału przełożyła się na różnorodność siedlisk terasy zalewowej. Dodatkowo wzmacnia ją obecność zarówno uprawianych, jak i porzuconych użytków zielonych – łąki sąsiadują z turzycowiskami, wilgotnymi obniżeniami terenu, zadrzewieniami śródpolnymi, a całość kompozycji zamykają ościenne lasy fragmentami przynależące do obszaru, razem z wiejskimi krajobrazami. Obecnie skutkiem zmiany naturalnego przepływu wody, na rzecz uregulowanego (podyktowanym bliską obecnością Zbiornika Sulejowskiego), jest przede wszystkim brak ożywczych dla zbiorowisk roślinnych zalewów wody z Pilicy, niski poziom wód i pogłębianie się koryta rzecznego z powodu niedostatecznej ilości niesionego materiału piaszczystego przez nurt rzeki. Siedliska ulegają przesuszeniu, zanikają starorzecza i inne cenne i rzadkie elementy przyrodnicze towarzyszące naturalnym nizinnym rzekom.
Asset Publisher
Bieg tropem wilczym 2023 już za nami
Bieg tropem wilczym 2023 już za nami
Za nami IX edycja „Biegu tropem Wilczym” organizowanego wspólnie przez Nadleśnictwo Spała, Gminę Inowłódz i COS w Spale.
Tegoroczna edycja, pomimo niesprzyjającej aury, zapisała się w historii organizacji tego wydarzenia dzięki rekordowej liczbie – 72 uczestników, którzy pobiegli, aby w sportowym stylu uczcić pamięć Tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W czasie uroczystości rozpoczynających wydarzenie został odśpiewany hymn narodowy oraz odczytany apel poległych. Delegacje organizatorów, gości oraz uczestników złożyli kwiaty pod pomnikiem „Leśników i drzewiarzy polskich poległych i zamęczonych w okresie II wojny światowej”. Wartę honorową przy pomniku podczas uroczystości pełnili ułani ze „Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala”. Przeprowadzili też biegaczy na miejsce startu.
Po biegu Pan Radosław Pająk wygłosił wykład na temat historii Żołnierzy Niezłomnych. Następnie odbyło się rozdanie nagród, które przyznawano w 7 kategoriach. Wyróżniono między innymi najmłodszą uczestniczkę tegorocznej edycji w wieku 10 lat oraz najstarszego uczestnika w wieku 71 lat. Na zakończenie uczestniczy, organizatorzy oraz goście udali się na posiłek regeneracyjny.
Tekst: M. Pawelec
Zdjęcia: K. Trębacz