Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty Przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Spała występuje 7 rezerwatów przyrody:

Rezerwat „Gać Spalska" –
 
 
(pow. 85,89 ha, utworzony w roku 2006).
 
                    Rezerwat utworzony dla zachowania naturalnie ukształtowanych zespołów roślinnych- głównie łęgu jesionowo-olchowego i olsu porzeczkowego – związanych ze śródleśną rzeką nizinna oraz stanowisk chronionych i rzadkich roślin i zwierząt. Część powierzchni objęta jest ochroną ścisłą, w tym wody rzeki Gać i liczne zbiorniki. Drzewostany to stare olsy a także 200 letnie sośniny. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych roślin charakterystycznych dla terenów bagiennych takich jak: bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, modrzewnica zwyczajna, żurawia błotna, kosmatka owłosiona, liczne torfowce i turzyce. W wodach Gaci spotkać można pstrąga a w zbiornikach prowadzona jest restytucja raka szlachetnego.
 
Rezerwat „Konewka" –
 
        
(pow. 99,91 ha, utworzony w roku 1978 roku).
 
                      Chroni fragmenty naturalnych drzewostanów należących do zespołu świetlistej dąbrowy. W rezerwacie dominują jednopiętrowe drzewostany sosnowe ze znaczną domieszką dębu, buka i graba. Przeciętny wiek drzewostanów 120 lat. W charakterystycznym dla świetlistej dąbrowy runie rośnie perłówka zwisła, widłak jałowcowaty, lilia złotogłów, kokoryczka wonna, miodownik melisowaty, czerniec gronkowy, naparstnica zwyczajna. Jest to miejsce gdzie od roku 2005 występuje gniazdo bociana czarnego, a do końca lat dziewięćdziesiątych obserwowano kraskę.
 
Rezerwat „Kruszewiec" –
 
     
 
(pow. 81,54 ha, utworzony w roku 1979)
 
                    Chroniony jest fragment wielogatunkowego lasu liściastego z udziałem jodły na granicy zasięgu. W rezerwacie przeważają wielogatunkowe drzewostany dwupiętrowe. Osobliwością rezerwatu jest gniazdo bociana czarnego. W bogatej florze naczyniowej na uwagę zasługuje – wawrzynek wilczełyko, czworolist pospolity, pszylaszczka pospolita, dąbrówka rozłogowa. Pojedyncze egzemplarze ponad 200 –stu letniej jodły osiągają wysokość ponad 35 m,.
 
Rezerwat „Małecz"–
 
      
 
(pow. 9,15 ha, utworzony w roku 1987)
 
Jest rezerwatem florystycznym w którym chronione są stanowiska różanecznika żółtego. Stanowiska tego krzewu powstały w sposób sztuczny w roku 1928. Roślina znalazła odpowiednie warunki bytowania o czym świadczy stały wzrost populacji. Obecnie krzew odnawia się w sposób naturalny nie tylko na terenach rezerwatu ale także w sąsiednich drzewostanach. Część rezerwatu objeta jest ochroną ścisłą.
 
Rezerwat „Spała" –
 
      
 
(pow. 102,70 ha, utworzony w roku 1958, powiększony w 2001 r).
 
                    Położony po obu stronach Pilicy, utworzony dla zachowania fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem jodły występującej w pobliżu północnego zasięgu występowania. Rosną tu 200-letnie sosny, których wysokość przekracza 35 m w zmieszaniu ze znacznie starszymi dębami. Spotkać można także jawory, graby, olchy i świerki. W wyniku zmiany stosunków wodnych oraz ujemnego oddziaływania emisji przemysłowych udział jodły uległ drastycznemu zmniejszeniu. Przeciętny wiek drzewostanu wynosi 163 lata. W bogatym runie na uwagę zasługują gatunki chronione – pszylaszczka pospolita, tuskiewnik różowy, pierwiosnka lekarska, kopytnik pospolity, lilia złotogłów, paprotka zwyczajna. W poszyciu rosną krzewy chronione: kalina koralowa, kruszyna, wawrzynek wilczełyko. Lasy rezerwatu to w okresie minionym centrum terenów łowieckich cara i prezydentów II Rzeczypospolitej. Znaczna część rezerwatu objęta jest ochroną ścisłą.
 
„Starodrzew Lubochniański" –
 
      
 
(pow. 22,38 ha, utworzony w roku 1990).
 
                   Jest rezerwatem fitocenotycznym lasów i borów utworzonym w celu zachowania starodrzewu sosnowo – dębowego naturalnego pochodzenia. Gatunkiem panującym jest sosna tworząca drzewostany mieszane z dębem i brzozą. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 127 lat. W dobrze rozwiniętym runie występuje szczawik zajęczy, borówka czernica, fiołek leśny, kosmatka owłosiona, dąbrówka rozłogowa
 
Rezerwat Żądłowice –
 
      
 
(pow. 241,19 ha – utworzony w 1968 roku, powiększony w roku 2001)
 
                   Utworzony dla zachowania niespotykanych w lasach polskich układów siedlisk borowych i olsów oraz związanych z tym układem typów siedliskowych lasów i warunków hydrologicznych. Z siedliskami borowymi związane są stuletnie i starsze drzewostany sosnowe ze stanowiskami widłaków (w tym wrońca) siódmaczkiem leśnym, orlicą, borówkami brusznicą i czernią. Olsy porastają stare drzewostany olchowe gdzie w runie spotyka się wawrzynka wilczełyko, kosmatke owłosioną, kosaćca żółtego, czermień błotną, bobrek trójlistny. Odpowiednie warunki bytowania znalazł tu bocian czarny.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Siatkówka RDLP w Łodzi

Siatkówka RDLP w Łodzi

XVII Turniej Piłki Siatkowej o puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

Już po raz 17. leśnicy z całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi spotkali się, aby powalczyć o Puchar Dyrektora RDLP w Piłce Siatkowej. W turnieju wzięło udział blisko 180 zawodników, którzy rozegrali łącznie 46 meczów. Drużyny i gości powitali Dyrektor RDLP Jacek Chudy i Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów Jarosław Zając. Zawody poprowadzili Włodzimierz Kaczmarek z RDLP w Łodzi
i Magda Łońska z Nadleśnictwa Bełchatów.

O tytuł zwycięskiej drużyny walczyło 15 drużyn, reprezentujących nadleśnictwa naszej dyrekcji oraz – po raz pierwszy – Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Zawody rozgrywane były w hali sportowej w Szczercowie w dniu 15 marca 2024 roku. Sędzią Głównym był Jakub Wlaźlik.

Przed rozpoczęciem rozgrywek wszyscy uczestnicy zawodów wzięli udział w szkoleniu nt. „Prowadzenie gospodarki leśnej przy aglomeracjach miejskich z uwzględnieniem wytycznych w zakresie gospodarowania lasami o zwiększonej funkcji społecznej”, które poprowadziła Magda Łońska z nadleśnictwa pełniącego rolę gospodarza turnieju.

Drugi etap spotkania to rozgrywki sportowe. Po emocjonujących zmaganiach z każdej
z czterech grup kwalifikacyjnych rozgrywanych w systemie „każdy z każdym”, do półfinałów awansowały cztery najlepsze drużyny: ze Skierniewic-Radziwiłłowa, Łącka-Gostynina, Spały i Płocka, Ostatecznie mecz
o 3 miejsce rozegrał się pomiędzy reprezentacjami nadleśnictw Płock i Skierniewice-Radziwiłłów, natomiast w finale zmierzyły się drużyny ze Spały i Łącka-Gostynina. Po zaciętym meczu finałowym triumfowała drużyna z Nadleśnictwa Spała.

Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi w Piłce Siatkowej wręczyli zwycięzcom: dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy i Nadleśniczy Bełchatowa Jarosław Zając.

Celem, który przyświeca corocznym zawodom leśników w piłce siatkowej jest integracja i sportowa rywalizacja fair play. Wszystkie reprezentacje pokazały, że sport to nie tylko wyniki, ale też wymiana doświadczeń i duża motywacja by pozostawać w dobrej kondycji.

Oprócz nagród drużynowych wyróżniony został najlepszy zawodnik turnieju – Rafał Piaskowski
z Nadleśnictwa Spała. Sędziowie przyznali również nagrodę indywidualną dla najlepszej zawodniczki, którą została Anna Mosakowska z Nadleśnictwa Płock oraz nagrodę dla zawodnika o najniższym numerze Pesel, którym został Stefan Skolasiński, reprezentujący Skierniewice-Radziwiłłów. Sędziowie przyznali także nagrodę fair play dla drużyny, którą utworzyli leśnicy ze Skierniewic i Radziwiłłowa. Tę nagrodę i nagrodę MVP dla śp. kolegi Sławomira Matuszczyka, wieloletniego reprezentanta drużyny siatkarskiej RDLP w Łodzi, ufundowała Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Leśnictwa przy RDLP w Łodzi.

Należy podkreślić pozytywną atmosferę nie tylko na boisku, ale też na trybunach. Szczególnie wyróżnili się tu kibice ze Skierniewic!

Gospodarzem zawodów było Nadleśnictwo Bełchatów, wspierane w organizacji przez RDLP w Łodzi oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Łodzi.

Poniżej przestawiamy pełną klasyfikację końcową drużyn uczestniczących w XVII Turnieju o Puchar Dyrektora RDLP w Piłce Siatkowej:

15. drużyna z nadleśnictwa Brzeziny

14. drużyna z nadleśnictwa Poddębice

13. drużyna z nadleśnictwa Grotniki

12. drużyna z nadleśnictwa Złoczew-Kolumna

11. drużyna z DGLP

10. drużyna z nadleśnictwa Smardzewice

9. drużyna z nadleśnictwa Opoczno

8. drużyna z nadleśnictwa Przedbórz-ZUP LP

7. drużyna z nadleśnictwa Radomsko

6. drużyna z nadleśnictwa Wieluń

5. drużyna z nadleśnictwa Bełchatów

4. drużyna z nadleśnictwa Skierniewice-Radziwiłłów

3. drużyna z nadleśnictwa Płock

2. drużyna z nadleśnictwa Łąck-Gostynin

1. drużyna z nadleśnictwa Spała

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom XVII Turnieju Piłki Siatkowej o puchar Dyrektora RDLP w Łodzi! Podziękowania dla zawodników, trenerów, kibiców i dzielnych organizatorów!