Asset Publisher
TERMINARZ I REZERWACJE
Leśnicy Nadleśnictwa Spała zachęcają do aktywnego wypoczynku w lesie. Na turystów czekają przygotowane w najatrakcyjniejszych miejscach stoły, ławki, miejsca postojowe, ścieżki piesze i rowerowe oraz siłownia pod chmurką. Wszystko to dostępne jest nieodpłatnie przez cały rok. Trening na świeżym powietrzu daje podwójne korzyści. Leśne powietrze jest dobrze natlenione, a przede wszystkim jest w nim dużo mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu z miast.
W Nadleśnictwie Spała znajdują się liczne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne m.in. ścieżka edukacyjna „Martwe drewno", czy punkt edukacyjny w leśnictwie Borki. Wytyczone trasy piesze i rowerowe prowadzą w najbardziej urokliwe zakamarki spalskich lasów, pozwolą podczas wycieczki poznać ich specyfikę, a także zapoznać się z pracą leśników. Wędrówki piesze i spacery to ulubiona forma spędzania czasu w naszych lasach.
Asset Publisher
Informacja o pryszczycy
Informacja o pryszczycy
Informacja głównego lekarza weterynarii dla posiadaczy bydła, owiec, kóz oraz innych zwierząt parzystokopytnych na temat PRYSZCZYCY.
Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp.
Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.
Objawy chorobowe:
- gorączka, apatia, utrata apetytu, brak przeżuwania, gwałtowny spadek mleczności;
- zwiększone pragnienie i obfite ślinienie;
- pęcherze na języku, wargach i dziąsłach, śluzawicy u bydła/tarczy ryjowej u świń, na skórze szpary międzyracicowej, a także na wymieniu i strzykach;
- po pęknięciu pęcherzy - bolesne rany, owrzodzenia;
- cielęta i prosięta, karmione mlekiem zwierząt chorych na pryszczycę często padają z objawami biegunki i ogólnego wycieńczenia;
- równie często dochodzi do padnięć zwierząt dorosłych.
Więcej szczegółów znajduje się w ulotkach możliwych do pobrania poniżej.