Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na gruntach  Nadleśnictwa Spała nie występują użytki ekologiczne.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

W dniu 1 marca 2020 roku miały miejsce uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one o 12:00 pod pomnikiem Leśników i Drzewiarzy, przy Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale.

Apel Pamięci został przeprowadzony przez Pana Mariusza Dawidko ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Drużynę Honorową stanowili przedstawiciele Stowarzyszenia oraz Grupa Rekonstrukcyjna z Opoczna. Członek Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”,  Pani Marta Choromańska, odczytała  list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów Biegu. Po apelu przedstawiciele miejscowych władz, instytucji oraz przybyłych organizacji złożyli kwiaty.

         Bieg rozpoczęto serią z ckm  o godz. 12:30. Trasa biegu wiodła drogami leśnymi z punktem zwrotnym na 1963 metrze. Jest to bowiem data śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek. Wystartowało i do mety dobiegło 52 uczestników w wieku od 4 do 66 lat. Zwycięzcy  w sześciu kategoriach otrzymali puchary. Trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii zostały nagrodzone książkami. W kategorii „Rodziny” wystartowało i ukończyło Bieg sześć rodzin. Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pakiety startowe, pamiątkowe medale oraz wycinanki ludowe autorstwa miejscowego artysty, wykonane z okazji VIII edycji Biegu i wręczane na mecie przez organizatorów. W tym roku maskotką Biegu był lis i zając.

Po Biegu uczestnicy wysłuchali pięknego koncertu zespołu „Cekinki” z Brzustowa, pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka. Pan Andrzej Choromański z kolegami ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” przekazali opowieść  na temat Żołnierze Wyklęci Niezłomni – normalni ludzie. Następnie uczestnicy Biegu, goście i organizatorzy posilili się „gęstą zupą”. 

Na zakończenie organizatorzy podsumowali uroczystość i zaprosili na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w przyszłym 2021 roku.

 

Tekst: A. Choromański

Zdj.: A. Misiak, B. Tomkowski, A Choromański