Web Content Display
Użytkowanie Lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Nadleśnictwo Spała obejmuje powierzchnię 15,5 tys. ha oraz prowadzi nadzór nad lasami prywatnymi o powierzchni 2,6 tys. ha W 2013 roku w wyniku cięć pielęgnacyjnych oraz cięć rębnych pozyskano prawie 45 tys. m3 drewna.
W znacznej większości pozyskiwane jest drewno drzew iglastych, tj. sosnowe, gdyż procentowy udział tego gatunku w lasach Nadleśnictwa wynosi prawie 90%. Z gatunków liściastych pozyskuje się dąb, brzozę i olszę.
Pozyskane drewno sprzedawane jest głównie za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego oraz na aukcji e-drewno. Surowiec trafia do tartaków, przedsiębiorstw papierniczych, fabryk mebli, zakładów stolarskich oraz klientów indywidualnych.
Nadleśnictwo Spała współpracuje z osiemdziesięcioma firmami. Do siedmiu głównych odbiorców trafia 53% całego rocznego pozyskania. Pozostałe 47% nabywane jest przez siedemdziesięciu trzech mniejszych odbiorców.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
ZASADY UŻYTKOWANIA LASU do pobrania
Asset Publisher
Ogłoszenie o naborze zewnętrznym
Ogłoszenie o naborze zewnętrznym
Informacja o wynikach naboru zewnętrznego na stanowisko księgowego (umowa o pracę na zastępstwo) w Nadleśnictwie Spała
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnctwo Spała, z siedzibą w Spale, ul. A. Gabrysiewicza 2, 97-215 Inowłódz informuje o zakończonej procedurze naboru zewnętrznego na stanowisko księgowego.
Do zatrudnienia na ww. stanowisko wybrana została Pani Katarzyna Szeląg.
Uzasadnienie:
Na ogłoszenie o naborze zewnętrznym wpłynęły dwie oferty, z których do kolejnego etapu zakwalifikowały się dwie kandydatki. Pani Katarzyna Szeląg spełniła wszystkie wymagania formalne oraz złożyła niezbędne dokumenty określone w ogłoszeniu o naborze z dnia 22.07.2024 r.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymała wysoką ocenę punktową, potwierdzając swoje kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku księgowej.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Spała ogłosza nabór zewnętrzny na stanowisko księgowego -umowa o pracę na zastępstwo.
Szczegóły ogłoszenia w załączeniu.