HISTORIA HISTORIA

HISTORIA

Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

W dniu 1 marca 2020 roku miały miejsce uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one o 12:00 pod pomnikiem Leśników i Drzewiarzy, przy Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale.

Apel Pamięci został przeprowadzony przez Pana Mariusza Dawidko ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Drużynę Honorową stanowili przedstawiciele Stowarzyszenia oraz Grupa Rekonstrukcyjna z Opoczna. Członek Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”,  Pani Marta Choromańska, odczytała  list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów Biegu. Po apelu przedstawiciele miejscowych władz, instytucji oraz przybyłych organizacji złożyli kwiaty.

         Bieg rozpoczęto serią z ckm  o godz. 12:30. Trasa biegu wiodła drogami leśnymi z punktem zwrotnym na 1963 metrze. Jest to bowiem data śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek. Wystartowało i do mety dobiegło 52 uczestników w wieku od 4 do 66 lat. Zwycięzcy  w sześciu kategoriach otrzymali puchary. Trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii zostały nagrodzone książkami. W kategorii „Rodziny” wystartowało i ukończyło Bieg sześć rodzin. Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pakiety startowe, pamiątkowe medale oraz wycinanki ludowe autorstwa miejscowego artysty, wykonane z okazji VIII edycji Biegu i wręczane na mecie przez organizatorów. W tym roku maskotką Biegu był lis i zając.

Po Biegu uczestnicy wysłuchali pięknego koncertu zespołu „Cekinki” z Brzustowa, pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka. Pan Andrzej Choromański z kolegami ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” przekazali opowieść  na temat Żołnierze Wyklęci Niezłomni – normalni ludzie. Następnie uczestnicy Biegu, goście i organizatorzy posilili się „gęstą zupą”. 

Na zakończenie organizatorzy podsumowali uroczystość i zaprosili na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w przyszłym 2021 roku.

 

Tekst: A. Choromański

Zdj.: A. Misiak, B. Tomkowski, A Choromański