HISTORIA HISTORIA

HISTORIA

Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzyszkolny konkurs wiedzy o gminie Lubochnia

Międzyszkolny konkurs wiedzy o gminie Lubochnia

Szkoła Podstawowa w Glinniku,  wspólnie z Nadleśnictwem Spała byli  organizatorami  VIII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Gminie Lubochnia .  Rozstrzygnięcie konkursu poprzedzone było  spotkaniem  z Panią Różą Brytan,  zajmującą się edukacją leśną w Nadleśnictwie.  Sprawdzeniem wiedzy zdobytej między innymi na ścieżce edukacyjnej,  był test wiedzy  o gminie. Jury konkursowe pod przewodnictwem Pani Róży Brytan miało za zadanie ocenić również prace plastyczne o tematyce: "Las naszym wspólnym dobrem" i reklam turystycznych promujących gminę. Zwycięzcą okazała się Szkoła Podstawowa w Lubochni, gospodarze - Publiczna Szkoła w Glinniku zajęła II miejsce, a goście - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Królowej Woli mimo, ze zajęła III miejsce bez nagród nie odjechała. Na zakończenie   tego wydarzenia  na uczestników konkursu czekał poczęstunek przygotowany przez miejscowe \Koło Gospodyń Wiejskich.

aut. Ewa Korzeniewska

foto. Archiwum Nadleśnictwa