HISTORIA HISTORIA

HISTORIA

Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NOC CIEMna

NOC CIEMna

Pierwsze takie wydarzenie u nas!

Nadleśnictwo Bełchatów zaprasza do Szkółki Leśnej Borowiny 3 czerwca 2022 na NOC CIEM.

Nocne motyle żyją bardzo blisko nas, a my często ich nie zauważamy. Zatrzymajmy się na chwilę i odkryjmy razem ten nieznany świat owadów. Przekonajmy się, jaki jest różnorodny, jakie ma barwy i kształty.

W programie między innymi otwarcie czasowej wystawy fotograficznej Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „One żyją wśród nas”. Wyjaśnimy również, jak należy korzystać z przewodnika online po motylach świata „Lepidoptera Mundi”. Zdobędziecie również wiele cennych informacji na temat ciem podczas prelekcji Jacka Nowaka pt. „Nocni wędrowcy”.

Na spotkaniu spojrzymy na owady z dwóch różnych stron- okiem artystów fotografów, członków Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego, ale również okiem naukowców- członków Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.

Po częściach artystycznych i naukowych przejdziemy do najbardziej wyczekiwanej części Nocy Ciem, czyli wabienia do ekranu owadów razem z Jackiem Nowakiem i Robertem Sobczykiem.

Liczba miejsc ograniczona- obowiązują zapisy pod numerem tel. 513 752 331.

Prowiant na ognisko należy przynieść we własnym zakresie. Prosimy zabrać ze sobą sztućce, kubki i talerze (najlepiej wielorazowe).

Prosimy zabrać ze sobą czołówki lub latarki i zadbać o odpowiedni ubiór.

 

Lokalizacja:

 

 

Materiały do pobrania