HISTORIA
HISTORIA
Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.
Najnowsze aktualności
Rambit przyrodniczo - historyczny
Rambit przyrodniczo - historyczny
Lasy spalskie po raz drugi gościły młodzież szkół gimnazjalnych, z powiatu tomaszowskiego, w ramach rozpisanego konkursu pod hasłem „Rambit przyrodniczo-historyczny". Organizatorami wydarzenia byli Urząd Gminy i Publiczne Gimnazjum w Rzeczycy we współpracy z Nadleśnictwem Spała. Celem konkursu była edukacja przyrodniczo – leśna młodzieży, kształtowanie szacunku dla lasu i leśników oraz poznanie historii regionu. Nie zabrakło też akcentów podkreślających obchodzony w tym roku jubileusz 70 lecia RDLP w Łodzi.
11 czerwca 2015 r. to dzień lasu - 12-to km marsz nie zniechęcił uczestników do rozwiązywania zadań z wiedzy przyrodniczo – leśnej, licznych konkurencji sportowych.
Zajęcia pełne niespodzianek zakończyły się późnym wieczorem przy ognisku z kiełbaskami, w miejscu dobrze zabezpieczonym przez Służby Leśne.
12.06.2015 r. to dzień gimnazjum - spotkanie młodzieży w pięknej hali sportowej Gimnazjum w Rzeczycy. Podsumowano wydarzenia poprzedniego dnia, zmierzono się z wiedzą o historii i wybitnych postaciach z naszego regionu, rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Wręczono liczne nagrody, okolicznościowe medale, podziękowania zarówno uczestnikom jak i organizatorom. Wręczającym nagrody z ramienia Nadleśnictwa Spała był Pan Tadeusz Długołęcki – Zastępca Nadleśniczego, który na podsumowaniu tego wydarzenia zaprosił wszystkich uczestników w lasy spalskie w roku przyszłym.
Foto. Archiwum Nadleśnictwa