HISTORIA HISTORIA

HISTORIA

Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rezerwat Konewka powiększony

Rezerwat Konewka powiększony

Na mocy zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi z dnia 10 grudnia 2024 r. powiększony został rezerwat przyrody „Konewka”. Jego powierzchnia wzrosła do 113,84 ha, (pierwotna powierzchnia wynosiła 99,91 ha), a otulina rezerwatu wynosi 16,05 ha.


Rozszerzenie rezerwatu to istotny krok w ochronie unikalnych ekosystemów leśnych Spalskiego Parku Krajobrazowego. Teren ten charakteryzuje się bogactwem przyrodniczym, obejmującym cenne siedliska leśne oraz różnorodne gatunki roślin i zwierząt, w tym wiele objętych ochroną. Powiększenie rezerwatu pozwoli na skuteczniejszą ochronę bioróżnorodności i zachowanie naturalnych procesów ekologicznych.


Otulina rezerwatu pełni ważną funkcję buforową, ograniczając wpływ czynników zewnętrznych, takich jak działalność gospodarcza czy turystyka. Włączenie dodatkowych obszarów do ochrony umożliwi zachowanie naturalnych siedlisk oraz poprawę warunków bytowych dla wielu gatunków zwierząt. Działanie to wpisuje się w strategię długoterminowej ochrony przyrody i stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju regionu.

Tekst: K. Trębacz