HISTORIA HISTORIA

HISTORIA

Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XII edycja biegu tropem wilczym

XII edycja biegu tropem wilczym

Nadleśnictwo Spała wspólnie z COS Spała, Gminą Inowłódz oraz PTL przy Nadleśnictwie Spała serdecznie zapraszają na XII edycję biegu TROPEM WILCZYM, która odbędzie się 3 marca 2024 roku

Aby zapisać się na bieg należy pobrać i wypełnić załączony poniżej formularz zgłoszeniowy. W celu zgłoszenia uczestników poniżej 18 roku życia należy dodatkowo pobrać i wypełnić oświadczenie prawnego opiekuna. Wszystkie niezbędne dokumenty należy przesłać na adres e-mail koordynatora biegu.

Zapisów można również dokonać w dniu wydarzenia (przed biegiem), w biurze organizatora przy Domu Pamięci pod adresem przy ul. Mościckiego 21 w Spale.

 

Harmonogram wydarzenia:

09:00 - Otwarcie biura zawodów

11:30 - Zakończenie zapisów

12:00 - Start biegu

14:00 - Wykład historyczny w sali COS

14:30 - Rozdanie nagród

 

Organizator w tegorocznej edycji przyznaje nagrody w biegu wg. poniższego podziału:

I. Dziewczęta do lat 18 (3 miejsca)

II. Kobiety powyżej lat 18 (3 miejsca)

III. Chłopcy do lat 18 (3 miejsca)

IV. Mężczyźni powyżej lat 18 (3 miejsca)

V. Dla najstarszych uczestników (3 miejsca)

VII. Dla najmłodszych uczestników (3 miejsca)

VI. Rodziny (1 miejsce)

 

Dane kontaktowe koordynatora biegu:

Mateusz Pawelec

Adres e-mail: mateusz.pawelec@lodz.lasy.gov.pl

Tel.: 733-006-612