Wydawca treści
HODOWLA LASU
Hodowla lasu nazywana królową nauk leśnych zajmuje się tworzeniem odpowiednich warunków dla zachowania trwałości i ciągłości istnienia lasu. Mówiąc o hodowli lasu mamy na myśli szereg czynności, które prowadzimy w ramach zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej - począwszy od zbioru nasion, produkcji sadzonek na szkółce poprzez zakładanie upraw leśnych, ich pielęgnację i prowadzenie cięć pielęgnacyjnych w młodnikach, tyczkowinach, drągowinach i starszych drzewostanach aż po dokonanie wycięcia drzewostanu w ramach odpowiednio prowadzonej rębni.
Nasiona:
Spalscy Leśnicy zbierają szyszki i nasiona z:
- plantacji nasiennej brzozy brodawkowatej;
- wybranych drzewostanów tj. gospodarczych drzewostanów nasiennych: sosny pospolitej, dębów: szypułkowego i bezszypułkowego, brzozy brodawkowatej; buka pospolitego, olszy czarnej;
- pojedynczych drzew tj. drzew matecznych: sosny pospolitej i olszy czarnej oraz źródeł nasion: klona zwyczajnego, jawora, czereśni ptasiej, lipy drobnolistnej, graba zwyczajnego
stanowiących tzw. bazę nasienną zaewidencjonowaną w Krajowym Rejestrze Leśnego Materiału Podstawowego.
Corocznie zbieramy ponad 1,5 tony szyszek sosnowych i około dwóch, trzech ton nasion dębów. Owocostany brzozy brodawkowatej zebrane na plantacji nasiennej pokrywają zapotrzebowanie nadleśnictw RDLP w Łodzi.
Produkcja sadzonek:
Zebrane nasiona wysiejemy wiosną bądź jesienią na szkółce leśnej Jasień. Hodujemy sadzonki w uprawie polowej i specjalistycznej produkcji tunelowej, gdzie produkuje się sadzonki w korytach Dünemana. Rocznie na szkółce Jasień, produkujemy ponad 1,5 miliona sadzonek w tym około 1,4 miliona w uprawie polowej.
Sadzenie:
Sadzonki wyhodowane na szkółce Jasień wykorzystujemy do zakładania upraw leśnych. Corocznie odnawiamy sztucznie około 150 ha lasów i uzupełniamy w ramach poprawek ponad 10 ha. Corocznie w odnowieniach i na poprawkach sadzimy ponad 1 milion sadzonek. Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne i cierpiące na ich skutek drzewa iglaste – z roku na rok sadzimy coraz mniej sosny pospolitej. Natomiast coraz większe znaczenie w odnowieniach lasu przywiązujemy do gatunków liściastych, które są mniej wrażliwe na globalny wzrost temperatury. Znacząco wzrasta więc ilość wysadzonych dębów: szypułkowego i bezszypułkowego, buka pospolitego, a także gatunków domieszkowych i biocenotyczne takich jak klon, grab, lipa czy czereśnia.
Pielęgnacja upraw i cięcia pielęgnacyjne:
Uprawy leśne czyli pierwsze stadium rozwojowe lasu - wymagają pielęgnacji i ochrony. Każdego roku wykaszamy chwasty w uprawach i usuwamy zbędne naloty na powierzchni około 400 ha. Aby prawidłowo regulować zagęszczenie i rozmieszczenie drzew oraz skład gatunkowy lasu – już na etapie uprawy prowadzimy odpowiednie cięcia zwane czyszczeniami wczesnymi Usuwamy drzewka wadliwe, przeszkadzające i niepożądane, które same się obsiały. Kiedy uprawa osiąga zwarcie, a więc drzewostan ma około 10-15 lat prowadzimy kolejne zabiegi zwane czyszczeniami późnymi, efektem których jest poprawianie warunków wzrostu drzewek najlepszej jakości. Średniorocznie w Nadleśnictwie Spała wykonuje się czyszczenia wczesne na powierzchni ponad 50 ha a czyszczenia późne na powierzchni około 150 ha. Kolejne stadia rozwojowe drzewostanu to tyczkowina i drągowina, na etapie których wykonuje się trzebieże wczesne. Średniorocznie trzebieże wczesne, których efektem jest wzmożony przyrost grubości, wysokości i wielkości koron drzew wykonuje się na powierzchni ponad 100 ha. Kiedy drzewostan przekroczy wiek około 50-60 lat mówimy o drzewostanie dojrzewającym, w którym aż do osiągnięcia fazy drzewostanu dojrzałego prowadzi się trzebieże późne. Średnioroczne wykonanie trzebieży późnych kształtuje się na poziomie ponad 450 ha.
Lasy jako zbiorowiska długowieczne
Sposobem na zachowanie trwałości i ciągłości istnienia lasu są rębnie. Odpowiednio kształtowane i modyfikowane prowadzą do powstania nowego pokolenia lasu o pożądanym składzie gatunkowym. W zależności od przyjętego celu hodowlanego, a więc tego co będzie stanowiło młode pokolenie lasu – mamy do dyspozycji różne rodzaje rębni począwszy od rębni zupełnych, częściowych, gniazdowych, stopniowych aż po rębnie przerębowe. Różnią się one między sobą sposobem wykonywania cięć, wielkością i kształtem powierzchni odnowieniowej, okresem odnowienia oraz nawrotem cięć.
Coraz większego znaczenia w hodowli lasu nabierają odnowienia naturalne. Inicjowanie naturalnego odnowienia lasu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione pozwala ograniczyć nakłady na hodowlę lasu i sprzyja utrwalaniu miejscowych ekotypów, dostosowanych do warunków klimatycznych i siedliskowych. W Nadleśnictwie Spała corocznie wzrasta powierzchnia upraw uznanych za odnowione naturalnie. Obecnie kształtuje się na poziomie około 20 - 25 ha.
Najnowsze aktualności
Bieg tropem wilczym 2023 już za nami
Bieg tropem wilczym 2023 już za nami
Za nami IX edycja „Biegu tropem Wilczym” organizowanego wspólnie przez Nadleśnictwo Spała, Gminę Inowłódz i COS w Spale.
Tegoroczna edycja, pomimo niesprzyjającej aury, zapisała się w historii organizacji tego wydarzenia dzięki rekordowej liczbie – 72 uczestników, którzy pobiegli, aby w sportowym stylu uczcić pamięć Tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W czasie uroczystości rozpoczynających wydarzenie został odśpiewany hymn narodowy oraz odczytany apel poległych. Delegacje organizatorów, gości oraz uczestników złożyli kwiaty pod pomnikiem „Leśników i drzewiarzy polskich poległych i zamęczonych w okresie II wojny światowej”. Wartę honorową przy pomniku podczas uroczystości pełnili ułani ze „Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala”. Przeprowadzili też biegaczy na miejsce startu.
Po biegu Pan Radosław Pająk wygłosił wykład na temat historii Żołnierzy Niezłomnych. Następnie odbyło się rozdanie nagród, które przyznawano w 7 kategoriach. Wyróżniono między innymi najmłodszą uczestniczkę tegorocznej edycji w wieku 10 lat oraz najstarszego uczestnika w wieku 71 lat. Na zakończenie uczestniczy, organizatorzy oraz goście udali się na posiłek regeneracyjny.
Tekst: M. Pawelec
Zdjęcia: K. Trębacz