Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

            Nadleśnictwo Spała prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną na ponad   15,5 tys. ha, a swym zasięgiem terytorialnym obejmuje 454,40km2. Dodatkowo na zlecenie Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim pracownicy nadleśnictwa prowadzą nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności skarbu państwa na obszarze ponad 2,2 tys. ha.
            Tereny Nadleśnictwa Spała rozpościerają się na malowniczej równinie piotrkowskiej, w dolinie rzeki Pilicy, która jest szczególnie bogata w kompleksy leśne.  Tereny nadleśnictwa cechują się niewielkim zróżnicowaniem rzeźby terenu. Jest to teren równinny, na którym występują lokalne wzniesienia i pagórki, które osiągają wysokość około 190-200m n.p.m.

Ciekawym elementem terenu jest dolina rzeki Pilicy, która przepływając przez gminę Inowłódz jest granicą rzeźby lodowcowej i przedlodowcowej Polski. To właśnie tam znajdują się najniżej położone tereny Nadleśnictwa o wysokości 143 m n.p.m.

Największym znaczeniem dla obecnego ukształtowania rzeźby terenu oraz budowy geologicznej Nadleśnictwa Spała, miał maksymalny stadiał zlodowacenia środkowo – polskiego. To właśnie z tego okresu wywodzą się najmłodsze na opisywanym terenie osady i formy glacjalne. Na terenie nadleśnictwa można wydzielić następujące jednostki geomorfologiczne:

  • wysoczyznę morenową,
  • obszary występowania utworów wodnolodowcowych (zandry),
  • obszary aluwialnych dolin Pilicy z tarasami: zalewowymi, erozyjnymi i wydmowymi.

Bogactwo gatunkowe lasów (biocenoza) nierozerwalnie związane jest z biotopem, tworząc razem ekosystem leśny. W związku z dużą różnorodnością ekosystemów leśnych wyróżniono kilkanaście typów siedliskowych lasu.

Na terenie nadleśnictwa występuje 12 typów siedliskowych lasu. Na żyznych glebach występują siedliska lasowe, które mają bogatą szatę rośliną i zbudowane są głownie z drzew liściastych. Na siedliskach borowych w Nadleśnictwie Spała króluje sosna.

Oprócz siedlisk typowo leśnych oraz borowych wyróżniamy siedliska mieszane, w których sosna jest również gatunkiem głównym, jednakże duży udział mają tu też gatunki liściaste. Są to głównie: dąb bezszypułkowy i szypułkowy, brzoza brodawkowata oraz buk zwyczajny.
            Oprócz drzew na biocenozę ekosystemu leśnego składa się wiele gatunków roślin oraz grzybów  występujących w runie leśnym spalskich lasów. Spośród ich dużego bogactwa na terenie nadleśnictwa występuje wiele gatunków objętych ochroną gatunkową.

 Najciekawsze z nich to: smardz, szmaciak gałęzisty, porosty z rodziny brodaczkowate, orlik pospolity, grążel żółty i grzybienie białe występujące na stawach starorzecza Pilicy, a także wawrzynek wilczełyko oraz wierzba borówkolistna. Ponadto na terenie Nadleśnictwa Spała występuje wiele okazałych pojedynczych drzew oraz ich grup, które mają miano pomników przyrody.

Także świat zwierząt na obszarze lasów spalskich jest bogaty i zróżnicowany. Gromada ssaków reprezentowana jest przez główne polskie gatunki łowne: jelenia, sarnę, dzika, daniela, zająca, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Na terenie nadleśnictwa występuje również wiele chronionych owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Do najciekawszych możemy zaliczyć: kumaka nizinnego(płazy), traszki grzebieniastą oraz zwyczajną (gady), błotniaki, bociana czarnego, świstuna (ptaki), liczne nietoperze z rodziny mroczkowatych gniazdujące w bunkrach, gronostaja oraz łasicę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

22 kwietnia - Dzień Ziemi to idealny moment na OGŁOSZENIE KONKURSU!

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje coraz większym problemem. Tej wiosny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Dziennikiem Łódzkim chce zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też w lasach ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające w lasach odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zadanie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, należy:
•    odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
•    posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:
•    Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, znajdujących się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wraz z opiekunem szkolnym lub instruktorem harcerskim, który ukończył 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zapoznał się z niniejszym Regulaminem i zaakceptował jego treść, zapoznał się polityką prywatności dostępną pod linkiem www.prywatnosc.polskapress.pl.
•    Dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami, lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.
•    Osoby pełnoletnie.

Ważne terminy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 22.04.2021 r. do 31.05.2021 r. do godz. 23.59.

Nagrody

Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:
1. miejsce - hulajnoga elektryczna
2. miejsce - hulajnoga elektryczna
3. miejsce - hulajnoga elektryczna
4. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
5. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
6. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej

Kontakt w sprawie konkursu: Michał Oleski, tel. 698 635 621 (w godz. 10.00 - 16.00), mail: konkurslp@dziennik.lodz.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA STRONĘ KONKURSU: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Formularz konkursowy indywidualny - wypełnij

Formularz konkursowy dla grup zorganizowanych - wypełnij

Regulamin konkursu - zapoznaj się

Zachęcamy do korzystania z interaktywnej mapy lasów: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy