Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

SZACOWANIE SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ

Gdzie zgłosić szkodę od zwierzyny leśnej  ....... zobacz

Wniosek o szacowanie szkody ...... pobierz

 

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 roku poz. 651. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa  Spała istnieje Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) o powierzchni całkowitej  15297,00 ha, poza tym jest  8 obwodów łowieckich dzierżawionych.

Wyniki inwentaryzacji z roku 2018:  584 szt. jeleni ( wtym OHZ - 330), 1515  szt. saren, dzików –111 szt. , lisów 330 szt.

 

 

SPALSKA KOLEKCJA POROŻY

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dom pamięci ponownie zaprasza

Dom pamięci ponownie zaprasza

Zapraszamy do Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i obowiązujące przepisy mogą nas odwiedzić jednocześnie 3 osoby.

W celu zachowania obowiązujących zasad sanitarnych bardzo prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 668 034 439, 44 725 70 57 lub drogą elektroniczną na adres: andrzej.choromanski@lodz.lasy.gov.pl.

Aktualnie dostępne są wystawy: 

  • Edukacja leśna leśniczek i leśników w okresie zaborów.
  • Edukacja w Średniej Szkole Leśnej w Warszawie.
  • Leśnicy Hubalczycy.
  • Żołnierze Wyklęci.
  • Leśnicy Powstańcy.
  • Leśne mapy Nadleśnictwa Spała, Glinna, Lubochnia.

 

Niestety, na spotkania w szerszym gronie musimy jeszcze poczekać.

Więcej informacji na temat Domu Pamięci jest dostępne w zakładce: https://spala.lodz.lasy.gov.pl/dom-pamieci-w-spale

 

Sporządził:

Dr inż. Andrzej Choromański