Wydawca treści Wydawca treści

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Nadleśnictwo Spała pełni nadzór nad lasami nie stanowiącymi majątku Skarbu Państwana powierzchni:                               -      2 110,2322 ha

Ogółem Obręb Lubochnia               -          950,708 ha

w skład którego wchodzą gminy: Budziszewice, Czerniewice, Lubochnia, Żelechlinek

Ogółem Obręb Spała                         -     1159,5242 ha   

w skład którego  wchodzą gminy: Czerniewice, Inowłódz,  Lubochnia, Rzeczyca

Nadleśnictwo Spała prowadzi w zakresie:

  • doradztwa zalesieniowego
  • zalesienia gruntów rolnych
  1. Zalesienia - krok po kroku
  2. Dotacje unijne
  3. Zgłoszenie
  4. Wniosek o wykonanie planu zalesień
  5. Zał. nr 1 do wniosku
  6. Zał. nr 2 do wniosku

Więcej na ten temat.......


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy pomagają Hospicjum Dla Dzieci

Leśnicy pomagają Hospicjum Dla Dzieci

Kiedy z powodu ciężkiej choroby mięśnie oddechowe są zbyt słabe, potrzebny jest respirator, który wspomoże lub zastąpi naturalny oddech. Respirator to specjalistyczne urządzenie medyczne, od którego zależy czyjeś życie. Ogromna większość podopiecznych Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa” nie może żyć bez respiratora. Dla nich to oddech, ale też możliwość przebywania w domu, korzystania z edukacji, uczestniczenia w życiu społecznym. Respirator zakupiony ze środków Nadleśnictw RDLP w Łodzi kosztował 20 tysięcy złotych i już pojechał do podopiecznego Hospicjum.

Stowarzyszenie, na którego apel odpowiedzieliśmy, powstało 21 maja 1999 r. w Łodzi jako organizacja non-profit. W chwili powstania było trzecim w Polsce (po Warszawie i Lublinie) domowym hospicjum dziecięcym i pierwszym takim w województwie łódzkim. Jako pierwsza w Polsce organizacja Stowarzyszenie podjęło się stałej domowej opieki nad dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów.

Stowarzyszenie organizuje domową opiekę dla nieuleczalnie chorych dzieci z województwa łódzkiego, zarówno w zakresie opieki paliatywnej, jak i domowej wentylacji mechanicznej (wsparcie oddychania przy pomocy respiratora). Realizując umowę z NFZ zapewniają opiekę lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa oraz pedagoga, pracownika socjalnego i księdza. Od 2017 roku prowadzi pierwszy w Centralnej Polsce stacjonarny ośrodek dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (zarówno dzieci jak i dorosłych).

#ZostańSuperZakrętakiem

Małe gesty też mają moc, dlatego od stycznia 2021 leśnicy z RDLP w Łodzi i 19 Nadleśnictw dołączyli do akcji „Zostań Super Zakrętakiem” Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA”. Zakrętki zbierane do specjalnych pojemników w naszych biurach, zawożone do hospicjum, a następnie firma recyklingowa przerabia na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania – to realne pieniądze dla chorych dzieciaków!

#LeśnicyPomagają

Jako leśnicy nieustannie dążymy do godzenia celów ekonomicznych i środowiskowych przy jednoczesnym spełnianiu wszystkich społecznych oczekiwań wobec lasów. Realizujemy zadania na rzecz dobra wspólnego, nie obciążając obywateli skutkami finansowymi – pokrywamy ponoszone koszty z osiąganych przychodów, a nadwyżka służy m.in. podejmowaniu działań społecznie odpowiedzialnych.

Lasy Państwowe nie są jednostką sektora finansów publicznych, co oznacza, że nie korzystamy z pieniędzy podatników, w całości finansujemy działalność z uzyskanych przychodów.
Jesteśmy uczciwym płatnikiem wszelkich danin publicznych. Nadleśnictwa RDLP w Łodzi wniosły w 2020 do budżetu państwa 73,3 mln zł z tytułu samego podatku VAT! Rocznie z tytułu VAT, wpłaty 2% od przychodów ze sprzedaży drewna, CIT oraz innych podatków przekazujemy jako Lasy Państwowe do budżetu państwa łącznie blisko 3 mld zł.