Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronioneg krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W obrębie Lubochnia, Rozporządzeniem Nr 36 Wojewody Skierniewickiego został utworzony  Obszar Chronionego Krajobrazu Górnej Rawki 

Jest to obszar o urozmaiconej rzeźbie , położony w całości w dorzeczu Rawki i obejmuje jej tereny źródliskowe na terenie Wzniesień Łódzkich. O jego walorach krajobrazowych decyduje urozmaicona rzeźba z niewielką mozaiką kompleksów leśnych, łąk i gruntów rolnych. Jego całkowita powierzchnia wynosi 8.400 ha, z czego 2.220 ha  znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spała. Łączna powierzchnia gruntów nadleśnictwa w opisywanym obszarze wynosi jedynie 31,35 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bieg tropem wilczym 2023 już za nami

Bieg tropem wilczym 2023 już za nami

 

Za nami IX edycja „Biegu tropem Wilczym” organizowanego wspólnie przez Nadleśnictwo Spała, Gminę Inowłódz i COS w Spale.
Tegoroczna edycja, pomimo niesprzyjającej aury, zapisała się w historii organizacji tego wydarzenia dzięki rekordowej liczbie – 72 uczestników, którzy pobiegli, aby w sportowym stylu uczcić pamięć Tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę.  W czasie uroczystości rozpoczynających wydarzenie został odśpiewany hymn narodowy oraz odczytany apel poległych. Delegacje organizatorów, gości oraz uczestników złożyli kwiaty pod pomnikiem  „Leśników i drzewiarzy polskich poległych i zamęczonych w okresie II wojny światowej”. Wartę honorową przy pomniku podczas uroczystości  pełnili ułani ze „Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala”. Przeprowadzili też biegaczy na miejsce startu.

Po biegu Pan Radosław Pająk wygłosił wykład na temat historii Żołnierzy Niezłomnych. Następnie odbyło się rozdanie nagród, które przyznawano w 7 kategoriach. Wyróżniono między innymi najmłodszą uczestniczkę tegorocznej edycji w wieku 10 lat oraz najstarszego uczestnika w wieku 71 lat. Na zakończenie uczestniczy, organizatorzy oraz goście udali się na posiłek regeneracyjny.

Tekst: M. Pawelec

Zdjęcia: K. Trębacz