Wydawca treści
Obszary chronioneg krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
W obrębie Lubochnia, Rozporządzeniem Nr 36 Wojewody Skierniewickiego został utworzony Obszar Chronionego Krajobrazu Górnej Rawki
Jest to obszar o urozmaiconej rzeźbie , położony w całości w dorzeczu Rawki i obejmuje jej tereny źródliskowe na terenie Wzniesień Łódzkich. O jego walorach krajobrazowych decyduje urozmaicona rzeźba z niewielką mozaiką kompleksów leśnych, łąk i gruntów rolnych. Jego całkowita powierzchnia wynosi 8.400 ha, z czego 2.220 ha znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spała. Łączna powierzchnia gruntów nadleśnictwa w opisywanym obszarze wynosi jedynie 31,35 ha.
Najnowsze aktualności
Odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energii
Gospodarowanie odnawialnymi źródłami energii – wspólne przedsięwzięcia nadleśnictwa i samorządów.
Na przykładzie rzeki Gać, w lokalizacjach piętrzeń: Zbiornik „Szczurek”, zbiornik „Konewka” przy budynku biura nadleśnictwa oraz zbiornik w Spale, można wykonać analizę zasobów i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
W tekście przyjęto w zakresie zasobów: energię słońca, wody oraz pochodzącą ze spalania drewna. Ze względu na obszary zalesione i zurbanizowane w miejscowości Spała nie uwzględniono energii wiatru. Energia słońca mogłaby być wykorzystywana z ogniw fotowoltaicznych, energia wody poprzez małe turbiny, a energia cieplna i elektryczna mogłyby być wytwarzane w małych lokalnych elektrociepłowniach, opalanych drewnem.
We wszystkich trzech powyższych lokalizacjach, racjonalnym byłby montaż małych turbin wodnych. Na podstawie analiz piętrzenia w Spale można byłoby spodziewać się, że uzyskane zostaną orientacyjne moce około 20-30 kW na każdym piętrzeniu.
W lokalizacji „Szczurek” energię wody można skojarzyć z energią słoneczną rozważając montaż zestawu ogniw fotowoltaicznych.
Przy osiedlu położonym przy zbiorniku „Konewka”, energię z piętrzenia warto skojarzyć z energią słoneczną poprzez montaż ogniw fotowoltaicznych na dachach budynków oraz osobnym stelażu.
Przy zbiorniku w Spale energię z wody można skojarzyć z energią słoneczną oraz z energią pochodzącą ze spalania drewna w małej lokalnej elektrociepłowni.
Podejmując decyzje dotyczące inwestycji w odnawialne źródła energii warto wcześniej zbadać optymalny miks energetyczny z określeniem użyteczności energetycznej oraz ekonomicznej, w konkretnej lokalizacji, z uwzględnieniem zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucji elektroenergetycznej.
Kompleksowe zinwentaryzowanie i wykorzystanie lokalnych źródeł energii daje efekt synergii
i wpływa na efektywne gospodarowanie energią.
Tekst: A. Choromański