Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

OZW LASY SPALSKIE PLH100003 - to obszar Natura 2000 obejmujący fragment Puszczy Pilickiej, odcinek doliny Pilicy i jej dopływu Gaci, a także wilgotne łąki usytuowane na rozległej terasie nadzalewowej. W zasięgu obszaru znajdują się trzy rezerwaty przyrody – Spała, Gać Spalska i Konewka, zaś sam obszar Natura położony jest w Spalskim PK. Bogactwo form ochrony przekłada się na bogactwo przyrodnicze. Znajdują się tu m. in. około 250-letnie drzewostany dębowe i około 200-letnie drzewostany sosnowe, 4 siedliska przyrodnicze, 4 gatunki z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej.  Jego powierzchnia wynosi 2030,11 ha. Na gruntach nadleśnictwa jest 1543,23 ha obszaru, w tym na gruntach leśnych 1512,15 ha.

 

SOO DOLINA DOLNEJ PILICY PLH140016 - obszar ten obejmuje dolinę Pilicy wraz z przyległymi terenami i dopływami począwszy od odcinka pod Zakościelem, aż do ujścia do Wisły. Liczy około 80 km długości i od 1 do 5 km szerokości. Na wielkość terytorium liczącego 318,26 km2, przekłada się rozmaitość siedlisk i gatunków. Odnotowano tu 10 siedlisk przyrodniczych i 11 gatunków z załącznika II Dyrektywy Ptasiej. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa obszar ma długość ok. 15 km, szerokość od ok. 0,5 km do 2 km i obejmuje rezerwat Żądłowice i fragment Spalskiego PK. Dno doliny jest tu silnie urozmaicone – pośród mozaiki łąk, pól i lasów obecne są liczne zarastające starorzecza, wyznaczające dawne przebiegi rzeki. Północna krawędź doliny ma formę wyraźnej skarpy. W wielu miejscach rozcinają ją długie jary. Na gruntach nadleśnictwa jest 380,48 ha obszaru, w tym na gruntach leśnych 356,33 ha.

 

OSO DOLINA PILICY PLB140003 -  granice tego obszaru są zbliżone do wyżej omówionego obszaru Dolina Dolnej Pilicy. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa zajmuje on mniejszą powierzchnię, ponieważ bierze swój początek w dolinie Pilicy opodal rezerwatu Żądłowice. I w porównaniu z wyżej omówionym obszarem, zajmuje mniej lasów i łąk w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa. Obszar ten pokrywa 353,56 km2. Na gruntach nadleśnictwa jest 13,58 ha obszaru leżącego na gruntach leśnych.

 

OZW ŁĄKI CIEBŁOWICKIE PLH100035 -  obszar usytuowany jest w dolinie Pilicy, na zachód od Spały, w zasięgu Nadleśnictwa Spała i Nadleśnictwa Smardzewice. Obejmuje naturalny odcinek rzeki z przyległymi terasami rzecznymi. Długość obszaru nieco przekracza 4 km, szerokość dochodzi do 1,5 km, powierzchnia wynosi 477,18 ha. Na gruntach nadleśnictwa jest 97 ha obszaru. Koryto rzeki jest tu naturalnie meandrujące, obecne są starorzecza i liczne ślady dawnego przepływu. Dawna równowaga pomiędzy procesami niszczącymi i budującymi nurtu rzeki i niesionego przez nią materiału przełożyła się na różnorodność siedlisk terasy zalewowej. Dodatkowo wzmacnia ją obecność zarówno uprawianych, jak i porzuconych użytków zielonych – łąki sąsiadują z turzycowiskami, wilgotnymi obniżeniami terenu, zadrzewieniami śródpolnymi, a całość kompozycji zamykają ościenne lasy fragmentami przynależące do obszaru, razem z wiejskimi krajobrazami. Obecnie skutkiem zmiany naturalnego przepływu wody, na rzecz uregulowanego (podyktowanym bliską obecnością Zbiornika Sulejowskiego), jest przede wszystkim brak ożywczych dla zbiorowisk roślinnych zalewów wody z Pilicy, niski poziom wód i pogłębianie się koryta rzecznego z powodu niedostatecznej ilości niesionego materiału piaszczystego przez nurt rzeki. Siedliska ulegają przesuszeniu, zanikają starorzecza i inne cenne i rzadkie elementy przyrodnicze towarzyszące naturalnym nizinnym rzekom.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Warsztaty bartnicze

Warsztaty bartnicze

"Bartnictwo jest niezwykle pożądane w lasach – zwiększa liczbę zapylaczy roślin leśnych, przyczynia się do ochrony starych najcenniejszych lasów, może stanowić produkt regionalny dla lokalnej społeczności, a także być atrakcją ściągająca rzesze turystów…"

Tradycje bartne związane z dzikimi pszczołami zaniknęły w Polsce w XVIII wieku i na początku XIX wieku nie tylko z powodu rozwoju rolnictwa, przemysłu ale i  nowych jak na tamte czasy metod hodowlanych. Tradycje bartne przetrwały natomiast do dziś na południowym Uralu, w Republice Baszkortostan w Rosji. Miód produkowany przez dzikie pszczoły jest tam towarem bardzo poszukiwanym na całym świecie.

Początek tej historii zaczyna się w roku 2006, kiedy to na zaproszenie Spalskiego Parku Krajobrazowego do Polski przyjechało dwóch bartników z Baszkirii (azjatycka część Rosji), którzy w kilku wiekowych sosnach  w lasach spalskich wydrążyli barcie i nauczyli zapomnianego fachu Polaków. Wśród nich był leśniczy Andrzej Pazura.

Obecnie odtworzenie bartnictwa budzi duże zainteresowanie wśród leśników na terenie całego kraju, dlatego też w dniu 27 marca bieżącego roku w Nadleśnictwie Spała zorganizowano pierwsze warsztaty bartnicze. Pod okiem doświadczonego bartnika Pana Andrzeja Pazury – leśniczego leśnictwa Jasień, uczestnicy warsztatów z nadleśnictw: Płytnica i Katowice nabywali wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną z tego zakresu.

Na wyrzynkach, przygotowanych ze starej spalskiej sosny, uczestnicy uczyli się krok po kroku dziania kłody bartnej. Mieli również możliwość wykonania barci w stojącej sośnie przeznaczonej do zasiedlenia przez pszczołę leśną. Pan Andrzej – prawdziwy pasjonat pszczelarstwa uatrakcyjniał zajęcia ciekawostkami na temat technik pozyskiwania miodu i wosku. Po zakończeniu zajęć uczestnicy otrzymali wykonane przez siebie kłody bartne, które będą mogli zaprezentować współpracownikom, przekazując przy tym wiedzę zdobytą podczas zajęć, między innymi to, że  barcie wydrążane są w żywym drzewie, zaś kłody bartne, to wieszane na drzewach kawałki drewna, przeważnie o długości 1,5-2 m, przygotowywane specjalnie dla pszczół.

Akcentem kończącym warsztaty było pokazanie uczestnikom najciekawszych miejsc Spały, m.in. Groty Św. Huberta, Kościoła pw. Matki Bożej Królowej Korony Polski, pomnika Żubra, a także zapalenie symbolicznego znicza pod pomnikiem Leśnika przy Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta.