Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

 

Teren Nadleśnictwa Spała pokrywa się z zasięgiem 4 wyznaczonych Obszarów Natura 2000,

Są to :

1. Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (OSO)- PLB140003 - DOLINA PILICY -  utworzono go w celu ochrony 32 gatunków ptaków lęgowych wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. W zasięgu Nadleśnictwa znalazł się zachodni fragment Obszaru o powierzchni  1.390,4 ha  (3,9% powierzchni Obszaru), z czego grunty Nadleśnictwa to zaledwie 13,58 ha (0,04%).

Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOO) -

1.    Dolina Dolnej Pilicy– PLH140016 - Obszar został wyznaczony na podstawie Dyrektywy Siedliskowej. Celem ochrony są siedliska i gatunki zwierząt, wraz z miejscami ich występowania. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduj się jego zachodnia część o pow. 2.011,30 ha z czego gruntu Nadleśnictwa to 378,86 ha . Na tym terenie znajduje się rezerwat przyrody „Żądłowice"

2.   Lasy Spalskie – PLH100003 -  Obszar zlokalizowany jest w centralnej części kompleksu Lasy Spalskie. Obejmuje cenne drzewostany wzdłuż  doliny rzeki Gać, jej ujście do Pilicy, oraz fragmenty Lasów Spalskich na południe od Pilicy. W zasięgu obszaru położone są rezerwaty „Spała", „Konewka" oraz większa część rezerwatu „Gać spalska. Na terenie Nadleśnictwa Spała - 1.530,26 ha.

3.   Łąki Ciebłowickie– PLH100035 - Obszar stanowią ekstensywnie użytkowane łąki na terenach zalewowych w dolinie Pilicy oraz fragmenty kompleksów leśnych z płatami grądów, na jej zboczach. W zasięgu  terytorialnym Nadleśnictwa Spał znajduje się 306,10 ha, co stanowi 61% powierzchni Obszaru, z czego grunty Nadleśnictwa to 95,61ha (18,6 %).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IX bieg tropem wilczym już za nami...

IX bieg tropem wilczym już za nami...

Uroczystość rozpoczęła się przy pomnikach: Leśnika i Drzewiarza oraz Harcerek. Odśpiewaliśmy hymn, odczytany został apel pamięci leśników, drzewiarzy i sportowców niezłomnych.

Po trasie, jak w poprzednim roku, liczącej około 4 km z punktem zwrotnym na 1963 m, pobiegło 41 osób. Startowali młodsi i starsi, rozpiętość wiekowa wynosiła 60 lat.

Na początek wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe. W tym roku maskotką biegu była sowa.
Medale, drugą część dużego koła, na mecie wręczali organizatorzy: Sekretarz Gminy Inowłódz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Spała oraz Dyrektor COS Spała.
Zwycięzcy we wszystkich sześciu kategoriach nagrodzeni zostali pucharami oraz dyplomami. Każdy z Uczestników Biegu otrzymał nagrody w postaci książek oraz plecaczków z układankami, bierkami, tropami zwierząt, magnesami ze zwierzętami, opaskami odblaskowymi, piórnikami.

Podsumowaniem było  zaproszenie przez  organizatorów na kolejne spotkanie Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2022r.

 

Fot. Radosław Trzciński