Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

Nadleśnictwo, działa na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991r o lasach (tekst jednolity Dz. U. Nr 12 z 2011r. poz. 59 z późniejszymi zmianami) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy a w szczególności Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, oraz na podstawie innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, nieposiadającą osobowości prawnej, powołaną do prowadzenia gospodarki leśnej, wchodzącą w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Całokształtem działalności Nadleśnictwa kieruje Nadleśniczy na zasadzie jednoosobowego kierownictwa, reprezentuje Nadleśnictwo na zewnątrz.

Nadleśniczy realizuje zadania przy pomocy podległych bezpośrednio kierowników działów i samodzielnych stanowisk.

Strukturę organizacyjną Nadleśnictwa stanowią:

Dział Gospodarki Leśnej– kierowany przez Zastępcę Nadleśniczego;

Do zadań działu należy realizacja zadań z zakresu nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody, łowiectwa, zagospodarowania, użytkowania i urządzania lasu, turystyki.

Prowadzi sprawy związane ze sprzedażą drewna, stanu posiadania, ewidencji lasów i gruntów oraz ich udostępniania, realizuje zadania związane z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Prowadzi całokształt zagadnień związanych z Zamówieniami Publicznymi Nadleśnictwa i BHP.

Zastępcy Nadleśniczego bezpośrednio podlegają Leśniczowie i Leśniczy ds. łowieckich .

Leśnictwo jest podstawową jednostką terenową w Nadleśnictwie kierowaną przez leśniczego.

Dział Finansowo-Księgowy- kierowany przez Głównego Księgowego;

Do zadań działu należy wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej, planowania, analiz, sprawozdawczości, kontroli poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych. Windykacji wszystkich należności oraz zestawienia planów finansowo-gospodarczych.

Dział Administracyjno-Gospodarczy  – kierowany przez Sekretarza;

Do zadań działu należy realizacja zagadnień obejmujących pełną obsługę administracyjną, administrowaniem nieruchomościami, sporządzaniem, realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury.

Posterunek Straży Leśnej– kierowany przez Komendanta;

Do zadań posterunku należy prowadzenie spraw związanych z analizą stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w tym zakresie.

Samodzielne stanowisko pracy       -           Inżynier Nadzoru

Prowadzi kontrolę funkcjonalną w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego. Współpracuje z Zastępcą Nadleśniczego i Głównym Księgowym w sprawach dotyczących planowania gospodarczego.

Samodzielne stanowisko pracy       -  Specjalista ds. pracowniczych

Prowadzi całokształt spraw pracowniczych. Opracowuje i aktualizuje regulaminy: organizacyjny, regulamin pracy, regulamin ZFŚS. Prowadzi sprawy związane
z płacami, szkoleniami pracowników.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyniki konkursu

Wyniki konkursu

Wspólnie dla czystych lasów! Dwudniowa akcja sprzątania lasów z leśnikami zainaugurowała konkurs organizowany przez Dziennik Łódzki i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pn. „Pomóżmy sprzątać nasze lasy, poznajmy ich przyrodę”.

Odbyło się 19 wydarzeń w 19 nadleśnictwach RDLP w Łodzi, w których udział wzięło ok. 1600 uczestników, ponad 150 leśników! Wspólnie zebraliśmy 1400 worków śmieci (60 l) na łącznej powierzchni 2000 ha!

Następnie do lasów ruszyliście indywidualnie, by powalczyć o nagrody główne: elektryczne hulajnogi. Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom lasów, którzy wzięli udział w akcji i konkursie – udowodniliśmy, że razem możemy więcej! Dzięki każdej osobie, która postanowiła włączyć się w sprzątanie okolicznych lasów, ze śmieci został oczyszczony fragment lasu. To postawa godna naśladowania, gdy zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Celem naszych działań jest przekonać czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami dbać o czystość lasów, w których odpoczywamy. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Las to nasze wspólne dobro – mimo że z roku na rok wzrasta kwota, którą jako Lasy Państwowe przeznaczamy na zbiórkę i wywóz śmieci, wciąż śmieci w lesie są istotnym problemem.
Tym bardziej dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, który wykonali ogromną pracę.

Niestety nie mogliśmy nagrodzić wszystkich, zatem nagrody główne otrzymują:
1 miejsce – Przemysław Stelmasiak
2 miejsce – Agata Warczachowska i Anna Grzelak
3 miejsce – Marta Kamińska

Postanowiliśmy także przyznać wyróżnienia: Sebastianowi i Justynie Herbusiom, Sebastianowi Kwiatkowskiemu, Małgorzacie i Antonii Troń.

#dlalasudlaludzi

Lasy sprzątamy cały rok, jednak wspólne akcje sprzątania lasów to nie jedyne wydarzenia organizowane przez leśników z terenu RDLP w Łodzi.

Za nami wiele leśnych inicjatyw na Dzień Dziecka, a już  3 czerwca wydarzenie pod tajemniczą nazwą „Noc ciemna” przy Szkółce Leśnej Borowiny w Nadleśnictwie Bełchatów czy „Nocne Kino Plenerowe” w Nadleśnictwie Smardzewice 4 czerwca na terenie Szkółki Leśnej Iłki w Swolszewicach Dużych, które wyświetli ok. 10 filmów o tematyce przyrodniczej.