Wydawca treści Wydawca treści

Parki Krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

SPALSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Spalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Wojewody Piotrkowskiego nr 4/95 z dnia 5 października 1995 roku. Jest to największa powierzchniowa forma ochrony przyrody znajdująca się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spała.  Spalski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 13.110 ha, a jego otulina 24.134 ha z czego otulina zewnętrzna ma powierzchnię 22.590 ha zaś wewnętrzna 1.544 ha. Park wchodzi w skład Zespołu  Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Powierzchnia SPK w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 7.417 ha, a otulina 7.986 ha , z czego na gruntach LP - 4.021,49 ha. Park obejmuje centralną i południową część obrębu Spała, oraz południowo – wschodni, niewielki fragment obrębu Lubochnia. Głównymi walorami Spalskiego Parku Krajobrazowego są wartościowe zasoby krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe dawnej Puszczy Pilickiej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dom pamięci ponownie zaprasza

Dom pamięci ponownie zaprasza

Zapraszamy do Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i obowiązujące przepisy mogą nas odwiedzić jednocześnie 3 osoby.

W celu zachowania obowiązujących zasad sanitarnych bardzo prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 668 034 439, 44 725 70 57 lub drogą elektroniczną na adres: andrzej.choromanski@lodz.lasy.gov.pl.

Aktualnie dostępne są wystawy: 

  • Edukacja leśna leśniczek i leśników w okresie zaborów.
  • Edukacja w Średniej Szkole Leśnej w Warszawie.
  • Leśnicy Hubalczycy.
  • Żołnierze Wyklęci.
  • Leśnicy Powstańcy.
  • Leśne mapy Nadleśnictwa Spała, Glinna, Lubochnia.

 

Niestety, na spotkania w szerszym gronie musimy jeszcze poczekać.

Więcej informacji na temat Domu Pamięci jest dostępne w zakładce: https://spala.lodz.lasy.gov.pl/dom-pamieci-w-spale

 

Sporządził:

Dr inż. Andrzej Choromański