Wydawca treści Wydawca treści

Parki Krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

SPALSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Spalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Wojewody Piotrkowskiego nr 4/95 z dnia 5 października 1995 roku. Jest to największa powierzchniowa forma ochrony przyrody znajdująca się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spała.  Spalski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 13.110 ha, a jego otulina 24.134 ha z czego otulina zewnętrzna ma powierzchnię 22.590 ha zaś wewnętrzna 1.544 ha. Park wchodzi w skład Zespołu  Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Powierzchnia SPK w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 7.417 ha, a otulina 7.986 ha , z czego na gruntach LP - 4.021,49 ha. Park obejmuje centralną i południową część obrębu Spała, oraz południowo – wschodni, niewielki fragment obrębu Lubochnia. Głównymi walorami Spalskiego Parku Krajobrazowego są wartościowe zasoby krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe dawnej Puszczy Pilickiej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

eko pociągiem do przyrody

eko pociągiem do przyrody

W sierpniu 2020 r. czterech leśników z Nadleśnictwa Spała wzięło udział w kolejnej edycji projektu pn. „Eko Pociągiem do Przyrody” dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja 2020”, którego głównym organizatorem jest Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu.
   W ramach imprezy odbywającej się na terenie gminy Inowłódz oferowane są wycieczki autobusowe, rowerowe, spływy kajakowe oraz wycieczki piesze, które pozostają domeną
leśników Nadleśnictwa Spała.
   Wycieczki piesze od stacji Konewka do Spały prowadzone są przez tereny leśne wzdłuż Rezerwatu przyrody „Gać Spalska”. Ich głównym celem jest utrwalenie wiedzy na temat atrakcji przyrodniczych, przyswojonej w czasie cyklu wycieczek po regionie. Ponieważ wycieczki przewidują podstawy edukacji ekologicznej poprzez zwiedzanie, formę nauki poprzez turystykę i krajoznawstwo, założeniem projektu jest upowszechnianie wiedzy o przyrodzie, jak również wpłynięcie na poziom świadomości ekologicznej i propagowanie zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego.
    Uczestnicy wycieczek mają okazję do bezpośredniego kontaktu z leśnikami, którzy nie tylko odpowiadają za tzw. produkcję drewna, ale zajmują się lasem jako najbogatszym ekosystemem na ziemi poprzez stosowanie zasad z wielu dziedzin wiedzy leśnej, głównie ochrony, hodowli oraz szeroko pojętego zagospodarowania lasu. To wszystko odbywa się na tle podstawowych przykładów gospodarki leśnej jak również różnych form ochrony przyrody – rezerwaty przyrody, pomniki przyrody czy użytki ekologiczne.
   W tym roku projekt „Eko Pociąg do Przyrody” odbywał się jedynie w sierpniu, ale i tak w ośmiu wycieczkach pieszych wzięło udział około 110 osób w bardzo szerokim przedziale wiekowym.

 

Tekst i foto: Marek Leszczyński