Wydawca treści Wydawca treści

Parki Krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

SPALSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Spalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Wojewody Piotrkowskiego nr 4/95 z dnia 5 października 1995 roku. Jest to największa powierzchniowa forma ochrony przyrody znajdująca się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spała.  Spalski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 13.110 ha, a jego otulina 24.134 ha z czego otulina zewnętrzna ma powierzchnię 22.590 ha zaś wewnętrzna 1.544 ha. Park wchodzi w skład Zespołu  Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Powierzchnia SPK w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 7.417 ha, a otulina 7.986 ha , z czego na gruntach LP - 4.021,49 ha. Park obejmuje centralną i południową część obrębu Spała, oraz południowo – wschodni, niewielki fragment obrębu Lubochnia. Głównymi walorami Spalskiego Parku Krajobrazowego są wartościowe zasoby krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe dawnej Puszczy Pilickiej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

W dniu 1 marca 2020 roku miały miejsce uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one o 12:00 pod pomnikiem Leśników i Drzewiarzy, przy Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale.

Apel Pamięci został przeprowadzony przez Pana Mariusza Dawidko ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Drużynę Honorową stanowili przedstawiciele Stowarzyszenia oraz Grupa Rekonstrukcyjna z Opoczna. Członek Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”,  Pani Marta Choromańska, odczytała  list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów Biegu. Po apelu przedstawiciele miejscowych władz, instytucji oraz przybyłych organizacji złożyli kwiaty.

         Bieg rozpoczęto serią z ckm  o godz. 12:30. Trasa biegu wiodła drogami leśnymi z punktem zwrotnym na 1963 metrze. Jest to bowiem data śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek. Wystartowało i do mety dobiegło 52 uczestników w wieku od 4 do 66 lat. Zwycięzcy  w sześciu kategoriach otrzymali puchary. Trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii zostały nagrodzone książkami. W kategorii „Rodziny” wystartowało i ukończyło Bieg sześć rodzin. Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymali pakiety startowe, pamiątkowe medale oraz wycinanki ludowe autorstwa miejscowego artysty, wykonane z okazji VIII edycji Biegu i wręczane na mecie przez organizatorów. W tym roku maskotką Biegu był lis i zając.

Po Biegu uczestnicy wysłuchali pięknego koncertu zespołu „Cekinki” z Brzustowa, pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka. Pan Andrzej Choromański z kolegami ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” przekazali opowieść  na temat Żołnierze Wyklęci Niezłomni – normalni ludzie. Następnie uczestnicy Biegu, goście i organizatorzy posilili się „gęstą zupą”. 

Na zakończenie organizatorzy podsumowali uroczystość i zaprosili na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w przyszłym 2021 roku.

 

Tekst: A. Choromański

Zdj.: A. Misiak, B. Tomkowski, A Choromański