Wydawca treści Wydawca treści

Parki Krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

SPALSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Spalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku Rozporządzeniem Wojewody Piotrkowskiego nr 4/95 z dnia 5 października 1995 roku. Jest to największa powierzchniowa forma ochrony przyrody znajdująca się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spała.  Spalski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 13.110 ha, a jego otulina 24.134 ha z czego otulina zewnętrzna ma powierzchnię 22.590 ha zaś wewnętrzna 1.544 ha. Park wchodzi w skład Zespołu  Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Powierzchnia SPK w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 7.417 ha, a otulina 7.986 ha , z czego na gruntach LP - 4.021,49 ha. Park obejmuje centralną i południową część obrębu Spała, oraz południowo – wschodni, niewielki fragment obrębu Lubochnia. Głównymi walorami Spalskiego Parku Krajobrazowego są wartościowe zasoby krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe dawnej Puszczy Pilickiej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy Państwowe wspierają administrację publiczną

Lasy Państwowe wspierają administrację publiczną

W ubiegły piątek - 03.12.2021 roku została oddana do użytku przebudowana droga gminna położona w miejscowości Gaj w gminie Czerniewice w powiecie Tomaszów Mazowiecki.


Inwestycja została zrealizowana przez Gminę Czerniewice przy współudziale finansowym Lasów Państwowych Nadleśnictwa Spała. Zadanie to było realizowane w ramach wsparcia administracji publicznej przez Lasy Państwowe poprzez realizację wspólnych przedsięwzięć drogowych mających związek z gospodarką leśną.


Prawie kilometrowej długości przebudowany odcinek drogi jest przykładem doskonałej współpracy pomiędzy samorządem a Lasami Państwowymi na gruncie lokalnym. Dzięki takiej inwestycji zostały zrealizowane wspólne cele Gminy jak również Lasów Państwowych. Z drogi skorzystają przede wszystkim mieszkańcy, poprawi się bezpieczeństwo ruchu w tym miejscu, ale również ułatwi to przejazd pojazdów świadczących usługi na rzecz gospodarki leśnej. Przebudowana droga jest bardzo ważnym elementem infrastruktury drogowej, z której korzystają Lasy Państwowe.