Wydawca treści
Natura 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Teren Nadleśnictwa Spała pokrywa się z zasięgiem 4 wyznaczonych Obszarów Natura 2000,
Są to :
1. Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (OSO)- PLB140003 - DOLINA PILICY - utworzono go w celu ochrony 32 gatunków ptaków lęgowych wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. W zasięgu Nadleśnictwa znalazł się zachodni fragment Obszaru o powierzchni 1.390,4 ha (3,9% powierzchni Obszaru), z czego grunty Nadleśnictwa to zaledwie 13,58 ha (0,04%).
Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk (SOO) -
1. Dolina Dolnej Pilicy– PLH140016 - Obszar został wyznaczony na podstawie Dyrektywy Siedliskowej. Celem ochrony są siedliska i gatunki zwierząt, wraz z miejscami ich występowania. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduj się jego zachodnia część o pow. 2.011,30 ha z czego gruntu Nadleśnictwa to 378,86 ha . Na tym terenie znajduje się rezerwat przyrody „Żądłowice"
2. Lasy Spalskie – PLH100003 - Obszar zlokalizowany jest w centralnej części kompleksu Lasy Spalskie. Obejmuje cenne drzewostany wzdłuż doliny rzeki Gać, jej ujście do Pilicy, oraz fragmenty Lasów Spalskich na południe od Pilicy. W zasięgu obszaru położone są rezerwaty „Spała", „Konewka" oraz większa część rezerwatu „Gać spalska. Na terenie Nadleśnictwa Spała - 1.530,26 ha.
3. Łąki Ciebłowickie– PLH100035 - Obszar stanowią ekstensywnie użytkowane łąki na terenach zalewowych w dolinie Pilicy oraz fragmenty kompleksów leśnych z płatami grądów, na jej zboczach. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Spał znajduje się 306,10 ha, co stanowi 61% powierzchni Obszaru, z czego grunty Nadleśnictwa to 95,61ha (18,6 %).
Najnowsze aktualności
Nadleśnitwo Spała ponownie na siatkarskim szczycie
Nadleśnitwo Spała ponownie na siatkarskim szczycie
W dniu 11 kwietnia 2025 roku odbył się XVIII Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
W wydarzeniu wzięło udział 18 drużyn z 17 jednostek z RDLP w Łodzi, oraz jedna drużyna reprezentująca Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.
Turniej zgromadził liczne grono leśniczek i leśników, którzy na co dzień pracują zarówno w terenie jak i w biurach, a tym razem spotkali się, by wspólnie rywalizować, integrować się i promować aktywny styl życia.
Zwycięzcą tegorocznych rozgrywek została nasza drużyna Nadleśnictwa Spała, która po raz czwarty z rzędu sięgnęła po najwyższe trofeum. Drugie miejsce zajęło Nadleśnictwo Płock, a trzecie: Nadleśnictwo Skierniewice.
Tytuł najlepszego zawodnika turnieju trafił donaszgo podleśniczego - Rafała Piaskowskiego, reprezentanta Nadleśnictwa Spała.