Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

program "zanocuj w lesie"

program "zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Spała przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W Nadleśnictwie Spała, od 1 maja będą udostępnione obszary leśne, gdzie miłośnicy biwakowania oraz nocowania w lesie będą mogli to robić bez obawy o naruszenie ustawy o lasach. Jest to niemalże 1300 ha lasu położonego pomiędzy Pilicą a drogą Krajową nr 48. Obszar udostępniony do celów programu obejmuje 3 leśnictwa: Luboszewy, Borki oraz Żądłowice. Teren jest bardzo malowniczy i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 [mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp.]
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  oraz z poziomu aplikacji Mbdl: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&gl=PL (android) lub:  https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy na łono natury. W miejscu, do którego się udasz nie będzie ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której możesz schronić się przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie Spalskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego.

 

Zanim udasz się na wyprawę koniecznie zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Informacje te znajdziecie na stronie www nadleśnictwa.
5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
Więcej informacji dotyczących prowadzonej gospodarki łowieckiej dostępne jest po skontaktowaniu sie z właściwym kołem bądź zarządcą obwodu łowieckiego.
Kontakt:
Koło Łowieckie „Dubelt”: https://www.dubelt.pl/
OHZ Spała: spala@lodz.lasy.gov.pl
OHZ Smardzewice: smardzewice@lodz.lasy.gov.pl
6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz napisać i wysłać formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez napisanie oraz wypełnienie formularza i przesłanie go na adres spala@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Preferowany jest formularz w wersji elektronicznej (co powinien zawierać zawarte jest w regulaminie obszarów „Zanocuj w lesie”).
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
mateusz.pawelec@lodz.lasy.gov.pl

Wszystkich odwiedzajacych nasze lasy (nie tylko nocujących) zachęcamy do wypełnienia ankiety. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.

Zapraszamy