ZAGROŻENIE POŻAROWE ZAGROŻENIE POŻAROWE

Ochrona p.poż.

  • W Nadleśnictwie Spała od roku 2006 prowadzona jest Automatyczna Stacja Meteorologiczna. Stacja posiada odpowiedni zestaw czujników oraz niezbędny osprzęt. Wszystkie czujniki podłączone są do rejestratora, który dokonuje, co minutę pomiaru wszystkich parametrów, oblicza średnią z 10 minut i przechowuje wyniki pomiarów we własnej pamięci. Wyniki pomiarów można odczytać ze strony internetowej. Stacja prowadzi pomiary całoroczne, a w okresie zagrożenia pożarowego  dodatkowo dokonuje pomiaru wilgotności ścioły. Na podstawie tych pomiarów obliczany jest stopień zagrożenia pożarowego lasu. 

 

  • Zlokalizowana w leśnictwie Borki dostrzegalnia p.pożarowa spełnia bardzo ważna funkcję w ochronie lasu. Zasięg dostrzegalni to 15 km w linii prostej. Obsługa w pełni zautomatyzowana. Odbierany obraz pozwala na zlokalizowanie pożaru z dużą dokładnością. Obsługiwana przez Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny (PAD) - dyżurnego p.poż. - zlokalizowany w biurze Nadleśnictwa. tel. kontaktowy +48 44 725 70 78 , tel. komórkowy 602 470 652

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMy 2022

#sprzątaMy 2022

Po raz trzeci sprzątamy z Prezydentem!

Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice (RDLP w Łodzi).

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Akcja, w której bierze udział Prezydent przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu. - Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Podczas pierwszej akcji w 2019 r. prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślał.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach.

Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.