ZAGROŻENIE POŻAROWE ZAGROŻENIE POŻAROWE

Ochrona p.poż.

  • W Nadleśnictwie Spała od roku 2006 prowadzona jest Automatyczna Stacja Meteorologiczna. Stacja posiada odpowiedni zestaw czujników oraz niezbędny osprzęt. Wszystkie czujniki podłączone są do rejestratora, który dokonuje, co minutę pomiaru wszystkich parametrów, oblicza średnią z 10 minut i przechowuje wyniki pomiarów we własnej pamięci. Wyniki pomiarów można odczytać ze strony internetowej. Stacja prowadzi pomiary całoroczne, a w okresie zagrożenia pożarowego  dodatkowo dokonuje pomiaru wilgotności ścioły. Na podstawie tych pomiarów obliczany jest stopień zagrożenia pożarowego lasu. 

 

  • Zlokalizowana w leśnictwie Borki dostrzegalnia p.pożarowa spełnia bardzo ważna funkcję w ochronie lasu. Zasięg dostrzegalni to 15 km w linii prostej. Obsługa w pełni zautomatyzowana. Odbierany obraz pozwala na zlokalizowanie pożaru z dużą dokładnością. Obsługiwana przez Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny (PAD) - dyżurnego p.poż. - zlokalizowany w biurze Nadleśnictwa. tel. kontaktowy +48 44 725 70 78 , tel. komórkowy 602 470 652

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Łączą nas drzewa" w Spale

Akcja "Łączą nas drzewa" w Spale

   
      5 maja na terenie Nadleśnictwa Spała w leśnictwie Jasień odbyło się sadzenie lasu w ramach inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych – zainaugurowanej 21 marca przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę pod hasłem „Łączą nas drzewa”. Do sadzenia młodego pokolenia lasu stawili się przedstawiciele ministerstwa środowiska na czele z ministrem Edwardem Siarką, łódzcy parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy z terenu RDLP w Łodzi.


     Dyrektor RDLP w Łodzi Dariusz Pieniak przywitał wszystkich przybyłych gości i oddał głos Pełnomocnikowi Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, który przypomniał istotę akcji: Lasy zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Las pełni funkcję gospodarczą dostarczając nam najbardziej ekologicznego surowca jakim jest drewno– podkreślił podczas spotkania wiceminister Edward Siarka.


      Posadzono blisko tysiąc sosen, lip i klonów. Jest to zaledwie niewielki ułamek z sadzonych corocznie przez polskich leśników 500 milionów drzew. Wysiłek ten jest niezbędny dla zachowania trwałości lasów. Z tych młodych osobników wyrosną w przyszłości dorodne drzewa które staną się domem lub pokarmem dla wielu różnych organizmów. Sadząc las spełniamy swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń.