Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Domek dla owadów
Domek dla owadów
Fundacja Banku Ochrony Środowiska przebywając w miesiącu wrześniu 2016 roku w COS w Spale zbudowała hotel dla owadów. Miejscem docelowym stał się punkt edukacyjny w Nadleśnictwie Spała. Propozycja nieodpłatnego przekazania domku wypłynęła od uczestników warsztatów, którzy byli jego twórcami. Jest to konstrukcja składająca się z pięciu palet przykrytych dwuspadowym dachem, wypełniony słomą, trzciną, potłuczonymi cegłami i doniczkami. Hotel dla owadów będzie wykorzystywany podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez spalskich leśników. Darczyńcom dziękujemy za przekazanie cennej pomocy dydaktycznej.