program "zanocuj w lesie"
Nadleśnictwo Spała przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W Nadleśnictwie Spała, od 1 maja będą udostępnione obszary leśne, gdzie miłośnicy biwakowania oraz nocowania w lesie będą mogli to robić bez obawy o naruszenie ustawy o lasach. Jest to niemalże 1300 ha lasu położonego pomiędzy Pilicą a drogą Krajową nr 48. Obszar udostępniony do celów programu obejmuje 3 leśnictwa: Luboszewy, Borki oraz Żądłowice. Teren jest bardzo malowniczy i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
[mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp.]
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&gl=PL (android) lub: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy na łono natury. W miejscu, do którego się udasz nie będzie ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której możesz schronić się przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie Spalskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego.
Zanim udasz się na wyprawę koniecznie zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Informacje te znajdziecie na stronie www nadleśnictwa.
5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Więcej informacji dotyczących prowadzonej gospodarki łowieckiej dostępne jest po skontaktowaniu sie z właściwym kołem bądź zarządcą obwodu łowieckiego.
Kontakt:
Koło Łowieckie „Dubelt”: https://www.dubelt.pl/
OHZ Spała: spala@lodz.lasy.gov.pl
OHZ Smardzewice: smardzewice@lodz.lasy.gov.pl
6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz napisać i wysłać formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez napisanie oraz wypełnienie formularza i przesłanie go na adres spala@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Preferowany jest formularz w wersji elektronicznej (co powinien zawierać zawarte jest w regulaminie obszarów „Zanocuj w lesie”).
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
mateusz.pawelec@lodz.lasy.gov.pl
Wszystkich odwiedzajacych nasze lasy (nie tylko nocujących) zachęcamy do wypełnienia ankiety. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.
Zapraszamy
Asset Publisher
Bieg i piknik na Arturówku
Bieg i piknik na Arturówku
W niedzielę 3 lipca 2022 r. mogliście spotkać leśników podczas X Sztafetowego Maratonu Szakala w Łodzi J w ramach którego odbyły się także Mistrzostwa Służb Mundurowych Województwa Łódzkiego.
W biegu na terenie Lasu Łagiewnickiego wzięło udział 51 drużyn (x 7 osób = łącznie 357 osób!). Rywalizowały ze sobą sztafety 7-osobowe, z minimum dwoma kobietami w składzie. Trasa biegu poprowadzona została w terenie mieszanym, na dystansie maratonu, tj. 42 195 m. Drużyna leśników zajęła 30 miejsce w klasyfikacji wszystkich drużyn i 8 w kategorii Służb Mundurowych. Wynik drużyny to 3:02:29.
Gratululacje i podziękowania dla Drużyny RDLP w Łodzi, którą utworzyli:
Aleksandra Niciak – Nadleśnictwo Kolumna
Krzysztof Węglewski – Nadleśnictwo Łąck
Dariusz Anioł – Nadleśnictwo Opoczno
Tomasz Kamiński – Nadleśnictwo Poddębice
Izabela Randak – Nadleśnictwo Radomsko
Jacek Rygalik – Nadleśnictwo Radomsko
Szymon Nowak – Nadleśnictwo Spała
Organizatorem wydarzenia był Klub Sportowy „Szakale Bałut Łódź”. Sztafetowy Maraton Szakala jest jedynym, rozgrywanym biegiem sztafetowym na terenie Łodzi. Oprócz biegu w tym dniu odbył się piknik rodzinny ze służbami mundurowymi, towarzyszący rywalizacji sportowej, w którym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi wzięła udział jako Partner.
Każda edycja imprezy gromadzi na starcie kilkuset biegaczy z regionu, a pomysł włączenia w imprezę służb mundurowych wyszedł od uczestników biegu, którzy służą w różnych formacjach mundurowych. Ideą, która mu przyświecała była integracja funkcjonariuszy różnych służb, jak i budowanie poprzez sport pozytywnego wizerunku służb mundurowych.
Od kilku lat hasłem „Trenuj w lesie” Lasy Państwowe zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu w otoczeniu drzew, dlatego cieszymy się, że wzięliśmy udział w biegu także jako uczestnicy!
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie drużyny leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi do rywalizacji podczas tej niesamowicie pozytywnej imprezy oraz możliwość działania edukacyjnego! Widok uśmiechniętych dzieci, które przyjechały do nas z Domu Dziecka nr 1 w Łodzi, w tym wielu dzieciaków ewakuowanych z Ukrainy, był dla nas największą nagrodą - było warto.
Dobro wraca!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!