Web Content Display
HISTORIA
Bogactwo Puszczy Nadpilickiej doceniali już władcy Polski od czasów piastowskich - toteż bory te do dóbr królewskich należały. Ziemie polskie leżące na zachód linii Pilicy w wyniku II rozbioru Polski znalazły się pod panowaniem pruskim. Władze pruskie odebrały królewszczyzny dotychczasowym dzierżawcą tworząc Urzędy Leśne, które działały w oparciu o ustawodawstwo obowiązujące w państwie pruskim.
W 1815 r. mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego, tereny te znalazły się w zaborze rosyjskim.
W końcu XIX wieku Spała stała się rezydencja myśliwską cara Aleksandra III. Po pierwszej wojnie światowej w niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku podzielono lasy podległe Urzędowi Leśnemu Lubochnia na N-ctwo Regny i N-ctwo Spała. W 1922 r. środkową część lasów N-ctwa Spała przydzielono do rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale. Z pozostałej części lasów utworzono N-ctwa Glina i N-ctwo Lubochnia. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonej nacjonalizacji dołączono do lasów N-ctwa Glina lasy właścicieli majątków: Rzeczyca, Wielka Wola i Mała Wola. W 1957 r. N-ctwo zostało przeniesione z Gliny do Spały. W 1973 r. do N-ctwa Spała włączono obszar zlikwidowanego N-ctwa Lubochnia.W 1976 r. do N-ctwa Spała dołączono również obszar leśny zlikwidowanego N-ctwa Rawa Maz. Ten ostatni został jednak odłączony od Spały w 1991 r. Po dokonanych zmianach N-ctwo obejmuje powierzchnię 15.579 ha lasów państwowych.
Asset Publisher
XXIV Hubertus Spalski
XXIV Hubertus Spalski
XXIV Hubertus Spalski odbędzie się w dniach 7-8 października 2023 r. w miejscowości Spała, w województwie łódzkim – to otwarta impreza myśliwska i jeździecka.
Mieszkańcy Spały i licznie odwiedzający ją turyści, przyjeżdżający z całej Polski, w czasie dwudniowej imprezy plenerowej poznają wiele leśnych ciekawostek oraz tradycje związane z łowiectwem i jeździectwem, łącznie z tradycyjną gonitwą „za lisem”.
Hubertus Spalski to dla uczestników okazja do posmakowania dziczyzny, zapoznania się z ubiorem i sprzętem myśliwskim oraz jeździeckim. 7 października na placu przy stawie w Spale odbędzie się Hubertowski Piknik Rodzinny, a 8 października łąki nadpilickie (pomiędzy Spałą a Brzustowem) staną się sceną dla wspaniałych pokazów jeździeckich.
Dzień pierwszy (sobota, godz. 10:00-16:00, plac przy stawie w Spale)
- Hubertowski Piknik Rodzinny – atrakcje i konkursy dla całych rodzin
- Pokazy Psów Myśliwskich
- Jarmark Hubertowski
- Zupa z darów spalskich lasów – zapraszają leśnicy i Chef Jakub Wolski Hell's Kitchen
- Akcja SadziMY na 100-lecie Lasy Państwowe – odbierz sadzonkę rodzimego drzewa od Nadleśnictwo Spała, Lasy Państwowe
- Edukacja leśna i łowiecka
Dzień drugi (niedziela, teren łąk nadpilicznych)
- Pokazy jeździeckie, zaprzegów
- Pokazy sokolnicze
- Jarmark Jeździecki
- Konkursy i liczne atrakcje dla najmłodszych
- Strefa gastronomiczna
- Gonitwa główna - Pogoń za lisem
Byliście w Spale? Jeśli nie, to świetna okazja by to nadrobić. Do tej pięknej, pełnej śladów historii, miejscowości wypoczynkowej (i sportowego ośrodka) dojedziecie z Łodzi pociągiem Połączenie kolejowe ze Spałą istnieje już od ponad 100 lat! Warto zaplanować cały dzień na zwiedzanie!
Link do wydarzenia na facebooku:
https://facebook.com/events/s/xxiv-hubertus-spalski-7-8-pazd/1339663633287782/
Głównymi organizatorami imprezy są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Nadleśnictwo Spała, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Spalski Hubertus Jeździecki, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz Gmina Inowłódz (na której terenie leży Spała).