Asset Publisher Asset Publisher

HODOWLA LASU

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

         Powszechna ochrona, trwałość utrzymania, ciągłość i zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji lasów oraz powiększanie zasobów leśnych to cztery główne zasady  gospodarki leśnej w naszym kraju.
Zadania z hodowli lasu mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków do powstania nowego pokolenia drzew. W Nadleśnictwie Spała w 2013 roku młode pokolenie zainicjowano na powierzchni 129,78 ha, w zdecydowanej większości poprzez odnowienie sztuczne (127,58 ha) oraz w wyniku naturalnego odnowienia się lasu (2,28 ha).
Odnowienie sztuczne wykonuje się poprzez sadzenie młodych drzewek na powierzchniach pozrębowych na uprzednio przygotowanych glebach. 
Naturalne odnowienie polega na samoistnym rozsiewaniu się nasion pod okapem drzewostanu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Jednak aby ten proces przebiegał jak najlepiej niezbędny jest wkład i praca człowieka. Należą do nich rozluźnianie drzewostanu, w wyniku którego do dna lasu dotrze niezbędne do skiełkowania nasion światło a następnie przygotowanie gleby pod obsiew. W roku 2013 wyprzedzające przygotowanie gleby pod odnowienia wykonano na powierzchni ok. 110 ha. 
Młode drzewka należy chronić przed zachwaszczeniem. W tym celu przeprowadza się pielęgnację gleby m.in. wykaszanie chwastów, która w Nadleśnictwie Spała została wykonana na powierzchni ok. 370 ha.
We wczesnej fazie rozwoju drzewostanu (do 15 lat) przeprowadza się czyszczenia wczesne. W ramach tego zabiegu m.in. zostają usunięte osobniki chore lub wadliwe, wykonuje się przerzedzenie przegęszczonych partii oraz usuwa niepożądane gatunki, zagrażające młodemu pokoleniu. W ubiegłym roku czynności te objęły powierzchnię ok. 123 ha.
Kolejnym zabiegiem w następnej fazie wzrostu (najpóźniej do 30 lat) są tzw. czyszczenia późne. W ich ramach wyznacza się a następnie usuwa drzewa o niekorzystnych cechach z widocznymi wadami rozwojowymi. Zabiegi te przeprowadzono na powierzchni ok. 101 ha.
Czyszczenia wczesne oraz czyszczenia późne, przeprowadzane w najmłodszych fazach rozwoju lasu odgrywają ważna rolę w  regulacji skład gatunkowego  i kształtowaniu pożądanej  formy przyszłego drzewostanu.

Nasiennictwo

Nadleśnictwo posiada dwa wyłączone drzewostany nasienne w oddz. 80 a - 8,00 ha; 74 h - 2,28 ha - Obręb Lubochnia i oddz. 174 f - 5,00 ha - Obręb Spała, a powierzchnia łączna Gospodarczych Drzewostanów Nasiennych wynosi 746,39 ha.  Drzewa mateczne stanowią łącznie 59 szt. (sosna - 34 szt., olsza czarna - 25 szt.)

Plantacja nasienna w leśnictwie Żądłowice brzozy brodawkowatej zajmuje 6,26 ha

Produkcja szkółkarska

Produkcja szkółkarska w nadleśnictwie prowadzona jest na szkółce leśnej o  powierzchni 9,76 ha zlokalizowanej w obrębie Spała,  Leśnictwie Jasień - w oddz.: 136 b, g. Powierzchnia produkcyjna szkółki wynosi 5,10 ha , manipulacyjna 4,66 ha. Obecnie powierzchnia produkcyjna podzielona jest na 8 kwater. Szkółka zaopatrzona jest w niezbędny sprzęt oraz w stałą deszczownię. Poza nasionami modrzewia, świerka, jodły, buka i częściowo olszy czarnej, nadleśnictwo zaopatruje się w nasiona z własnej bazy nasiennej. Szkółka produkuje rocznie około 2,3 miliona sadzonek.

 

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

ZASADY HODOWLI LASU


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Siatkówka RDLP w Łodzi

Siatkówka RDLP w Łodzi

XVII Turniej Piłki Siatkowej o puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

Już po raz 17. leśnicy z całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi spotkali się, aby powalczyć o Puchar Dyrektora RDLP w Piłce Siatkowej. W turnieju wzięło udział blisko 180 zawodników, którzy rozegrali łącznie 46 meczów. Drużyny i gości powitali Dyrektor RDLP Jacek Chudy i Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów Jarosław Zając. Zawody poprowadzili Włodzimierz Kaczmarek z RDLP w Łodzi
i Magda Łońska z Nadleśnictwa Bełchatów.

O tytuł zwycięskiej drużyny walczyło 15 drużyn, reprezentujących nadleśnictwa naszej dyrekcji oraz – po raz pierwszy – Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Zawody rozgrywane były w hali sportowej w Szczercowie w dniu 15 marca 2024 roku. Sędzią Głównym był Jakub Wlaźlik.

Przed rozpoczęciem rozgrywek wszyscy uczestnicy zawodów wzięli udział w szkoleniu nt. „Prowadzenie gospodarki leśnej przy aglomeracjach miejskich z uwzględnieniem wytycznych w zakresie gospodarowania lasami o zwiększonej funkcji społecznej”, które poprowadziła Magda Łońska z nadleśnictwa pełniącego rolę gospodarza turnieju.

Drugi etap spotkania to rozgrywki sportowe. Po emocjonujących zmaganiach z każdej
z czterech grup kwalifikacyjnych rozgrywanych w systemie „każdy z każdym”, do półfinałów awansowały cztery najlepsze drużyny: ze Skierniewic-Radziwiłłowa, Łącka-Gostynina, Spały i Płocka, Ostatecznie mecz
o 3 miejsce rozegrał się pomiędzy reprezentacjami nadleśnictw Płock i Skierniewice-Radziwiłłów, natomiast w finale zmierzyły się drużyny ze Spały i Łącka-Gostynina. Po zaciętym meczu finałowym triumfowała drużyna z Nadleśnictwa Spała.

Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi w Piłce Siatkowej wręczyli zwycięzcom: dyrektor RDLP w Łodzi Jacek Chudy i Nadleśniczy Bełchatowa Jarosław Zając.

Celem, który przyświeca corocznym zawodom leśników w piłce siatkowej jest integracja i sportowa rywalizacja fair play. Wszystkie reprezentacje pokazały, że sport to nie tylko wyniki, ale też wymiana doświadczeń i duża motywacja by pozostawać w dobrej kondycji.

Oprócz nagród drużynowych wyróżniony został najlepszy zawodnik turnieju – Rafał Piaskowski
z Nadleśnictwa Spała. Sędziowie przyznali również nagrodę indywidualną dla najlepszej zawodniczki, którą została Anna Mosakowska z Nadleśnictwa Płock oraz nagrodę dla zawodnika o najniższym numerze Pesel, którym został Stefan Skolasiński, reprezentujący Skierniewice-Radziwiłłów. Sędziowie przyznali także nagrodę fair play dla drużyny, którą utworzyli leśnicy ze Skierniewic i Radziwiłłowa. Tę nagrodę i nagrodę MVP dla śp. kolegi Sławomira Matuszczyka, wieloletniego reprezentanta drużyny siatkarskiej RDLP w Łodzi, ufundowała Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Leśnictwa przy RDLP w Łodzi.

Należy podkreślić pozytywną atmosferę nie tylko na boisku, ale też na trybunach. Szczególnie wyróżnili się tu kibice ze Skierniewic!

Gospodarzem zawodów było Nadleśnictwo Bełchatów, wspierane w organizacji przez RDLP w Łodzi oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Łodzi.

Poniżej przestawiamy pełną klasyfikację końcową drużyn uczestniczących w XVII Turnieju o Puchar Dyrektora RDLP w Piłce Siatkowej:

15. drużyna z nadleśnictwa Brzeziny

14. drużyna z nadleśnictwa Poddębice

13. drużyna z nadleśnictwa Grotniki

12. drużyna z nadleśnictwa Złoczew-Kolumna

11. drużyna z DGLP

10. drużyna z nadleśnictwa Smardzewice

9. drużyna z nadleśnictwa Opoczno

8. drużyna z nadleśnictwa Przedbórz-ZUP LP

7. drużyna z nadleśnictwa Radomsko

6. drużyna z nadleśnictwa Wieluń

5. drużyna z nadleśnictwa Bełchatów

4. drużyna z nadleśnictwa Skierniewice-Radziwiłłów

3. drużyna z nadleśnictwa Płock

2. drużyna z nadleśnictwa Łąck-Gostynin

1. drużyna z nadleśnictwa Spała

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom XVII Turnieju Piłki Siatkowej o puchar Dyrektora RDLP w Łodzi! Podziękowania dla zawodników, trenerów, kibiców i dzielnych organizatorów!