Wydawca treści
Łowiectwo
SZACOWANIE SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ
Gdzie zgłosić szkodę od zwierzyny leśnej ....... zobacz
Wniosek o szacowanie szkody ...... pobierz
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 roku poz. 651. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Na terenie Nadleśnictwa Spała istnieje Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) o powierzchni całkowitej 15297,00 ha, poza tym jest 8 obwodów łowieckich dzierżawionych.
Wyniki inwentaryzacji z roku 2018: 584 szt. jeleni ( wtym OHZ - 330), 1515 szt. saren, dzików –111 szt. , lisów 330 szt.
Najnowsze aktualności
łódzkie aukcje drewna specjalnego - 2023
łódzkie aukcje drewna specjalnego - 2023
Łódzkie Aukcje Drewna Specjalnego – 2023
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do zakupu drewna w ramach Łódzkich Aukcjach Drewna Specjalnego - 2023
W ramach ŁADS – 2023, nadleśnictwa RDLP w Łodzi oferują do sprzedaży łącznie
1419 m3 surowca wielkowymiarowego, w tym:
- dębowego w ilości 1074 m3,
- bukowego w ilości 134 m3,
- sosnowego w ilości 211 m3,
Drewno wielkowymiarowe dębowe, bukowe i sosnowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc pogrupowanych w losy.
Drewno sprzedawane będzie za pośrednictwem aplikacji „e – drewno”. Terminy zakończenia aukcji:
27 październik – 8 listopad 2023 r.
W ramach Łódzkich Aukcji Drewna Specjalnego ogłoszonych zostanie łącznie 113 aukcji, na łączną masę 1419 m3, w tym:
- drewno wielkowymiarowe dębowe:
Nadleśnictwo Brzeziny - 4 aukcje o łącznej miąższości 41 m3
Nadleśnictwo Kolumna - 8 aukcji o łącznej miąższości 83 m3
Nadleśnictwo Kutno - 16 aukcji o łącznej miąższości 292 m3
Nadleśnictwo Opoczno – 10 aukcji o łącznej miąższości 100 m3
Nadleśnictwo Piotrków – 6 aukcji o łącznej miąższości 60 m3
Nadleśnictwo Płock – 10 aukcji o łącznej miąższości 102 m3
Nadleśnictwo Poddębice – 5 aukcji o łącznej miąższości 54 m3
Nadleśnictwo Smardzewice – 1 aukcja o łącznej miąższości 23 m3
Nadleśnictwo Radziwiłłów – 5 aukcji o łącznej miąższości 52 m3
Nadleśnictwo Złoczew – 1 aukcja o łącznej miąższości 10 m3
Nadleśnictwo Spała – 6 aukcji o łącznej miąższości 64 m3
Nadleśnictwo Radomsko – 9 aukcji o łącznej miąższości 92 m3
Nadleśnictwo Grotniki – 5 aukcji o łącznej miąższości 50 m3
Nadleśnictwo Wieluń – 2 aukcje o łącznej miąższości 51 m3
- drewno wielkowymiarowe bukowe:
Nadleśnictwo Złoczew - 9 aukcji o łącznej miąższości 93 m3
Nadleśnictwo Brzeziny - 4 aukcje o łącznej miąższości 41 m3
- drewno wielkowymiarowe sosnowe:
Nadleśnictwo Bełchatów – 10 aukcji o łącznej miąższości 150 m3
Nadleśnictwo Łąck - 2 aukcje o łącznej miąższości 61 m3
Zachęcamy do skorzystania ze strony https://aukcje.lasy.com.pl/, na której zamieszczone są:
- zdjęcia i filmy przedstawiające oferowane drewno,
- wzory umów,
- link do aukcji „e – drewno”,
- kontakty (telefony i adresy mailowe do pracowników nadleśnictw),
- mapy z zaznaczoną lokalizacją leśniczówek.
Zapraszamy do oględzin surowca, w godz. 8:00 - 15:00 na placach ekspozycyjnych nadleśnictw biorących udział w Łódzkich Aukcjach Drewna Specjalnego.
Informacje dotyczące lokalizacji poszczególnych mygieł drewna (współrzędne GPS) zamieszczone są w opisach aukcji „e – drewno”. Surowiec drzewny można oglądać po uprzednim, telefonicznym powiadomieniu leśniczego.
Szczegółowych informacji dotyczących ŁADS udziela Wydział Gospodarki Drewnem RDLP Łódź, mail: marketing@lodz.lasy.gov.pl, numery telefonów do pracowników: Józef Lipiński – 607 379 655, Cezary Opólski – 724 722 209
Serdecznie zapraszamy!