Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

SZACOWANIE SZKÓD WYRZĄDZONYCH PRZEZ ZWIERZYNĘ LEŚNĄ

Gdzie zgłosić szkodę od zwierzyny leśnej  ....... zobacz

Wniosek o szacowanie szkody ...... pobierz

 

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców zgodnie z Ustawą z dnia 22 marca 2018 roku poz. 651. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa  Spała istnieje Ośrodek Hodowli Zwierzyny (OHZ) o powierzchni całkowitej  15297,00 ha, poza tym jest  8 obwodów łowieckich dzierżawionych.

Wyniki inwentaryzacji z roku 2018:  584 szt. jeleni ( wtym OHZ - 330), 1515  szt. saren, dzików –111 szt. , lisów 330 szt.

 

 

SPALSKA KOLEKCJA POROŻY

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

22 kwietnia - Dzień Ziemi to idealny moment na OGŁOSZENIE KONKURSU!

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje coraz większym problemem. Tej wiosny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Dziennikiem Łódzkim chce zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też w lasach ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające w lasach odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zadanie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, należy:
•    odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
•    posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:
•    Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, znajdujących się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wraz z opiekunem szkolnym lub instruktorem harcerskim, który ukończył 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zapoznał się z niniejszym Regulaminem i zaakceptował jego treść, zapoznał się polityką prywatności dostępną pod linkiem www.prywatnosc.polskapress.pl.
•    Dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami, lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.
•    Osoby pełnoletnie.

Ważne terminy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 22.04.2021 r. do 31.05.2021 r. do godz. 23.59.

Nagrody

Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:
1. miejsce - hulajnoga elektryczna
2. miejsce - hulajnoga elektryczna
3. miejsce - hulajnoga elektryczna
4. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
5. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
6. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej

Kontakt w sprawie konkursu: Michał Oleski, tel. 698 635 621 (w godz. 10.00 - 16.00), mail: konkurslp@dziennik.lodz.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA STRONĘ KONKURSU: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Formularz konkursowy indywidualny - wypełnij

Formularz konkursowy dla grup zorganizowanych - wypełnij

Regulamin konkursu - zapoznaj się

Zachęcamy do korzystania z interaktywnej mapy lasów: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy