program "zanocuj w lesie"
Nadleśnictwo Spała przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W Nadleśnictwie Spała, od 1 maja będą udostępnione obszary leśne, gdzie miłośnicy biwakowania oraz nocowania w lesie będą mogli to robić bez obawy o naruszenie ustawy o lasach. Jest to niemalże 1300 ha lasu położonego pomiędzy Pilicą a drogą Krajową nr 48. Obszar udostępniony do celów programu obejmuje 3 leśnictwa: Luboszewy, Borki oraz Żądłowice. Teren jest bardzo malowniczy i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
[mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp.]
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&gl=PL (android) lub: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wyprawy na łono natury. W miejscu, do którego się udasz nie będzie ławek, stołów, kuchni, czy wiaty, w której możesz schronić się przed wiatrem. Ubierz się odpowiednio. Przygotuj suchy prowiant, bo na terenie Spalskich obszarów nie można rozpalać ognisk. Nie zapomnij, aby posprzątać po sobie wszystkie ślady, które zostawiłeś. Miejsce, w którym biwakujesz musisz przywrócić do stanu wyjściowego.
Zanim udasz się na wyprawę koniecznie zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Informacje te znajdziecie na stronie www nadleśnictwa.
5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Więcej informacji dotyczących prowadzonej gospodarki łowieckiej dostępne jest po skontaktowaniu sie z właściwym kołem bądź zarządcą obwodu łowieckiego.
Kontakt:
Koło Łowieckie „Dubelt”: https://www.dubelt.pl/
OHZ Spała: spala@lodz.lasy.gov.pl
OHZ Smardzewice: smardzewice@lodz.lasy.gov.pl
6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz napisać i wysłać formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez napisanie oraz wypełnienie formularza i przesłanie go na adres spala@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Preferowany jest formularz w wersji elektronicznej (co powinien zawierać zawarte jest w regulaminie obszarów „Zanocuj w lesie”).
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
mateusz.pawelec@lodz.lasy.gov.pl
Wszystkich odwiedzajacych nasze lasy (nie tylko nocujących) zachęcamy do wypełnienia ankiety. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.
Zapraszamy
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Nasze lasy
Nasze lasy
Nadleśnictwo Spała prowadzi trwale zrównoważoną gospodarkę leśną na ponad 15,5 tys. ha, a swym zasięgiem terytorialnym obejmuje 454,40km2. Dodatkowo na zlecenie Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim pracownicy nadleśnictwa prowadzą nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności skarbu państwa na obszarze ponad 2,2 tys. ha.
Tereny Nadleśnictwa Spała rozpościerają się na malowniczej równinie piotrkowskiej, w dolinie rzeki Pilicy, która jest szczególnie bogata w kompleksy leśne. Tereny nadleśnictwa cechują się niewielkim zróżnicowaniem rzeźby terenu. Jest to teren równinny, na którym występują lokalne wzniesienia i pagórki, które osiągają wysokość około 190-200m n.p.m.
Ciekawym elementem terenu jest dolina rzeki Pilicy, która przepływając przez gminę Inowłódz jest granicą rzeźby lodowcowej i przedlodowcowej Polski. To właśnie tam znajdują się najniżej położone tereny Nadleśnictwa o wysokości 143 m n.p.m.
Największym znaczeniem dla obecnego ukształtowania rzeźby terenu oraz budowy geologicznej Nadleśnictwa Spała, miał maksymalny stadiał zlodowacenia środkowo – polskiego. To właśnie z tego okresu wywodzą się najmłodsze na opisywanym terenie osady i formy glacjalne. Na terenie nadleśnictwa można wydzielić następujące jednostki geomorfologiczne:
- wysoczyznę morenową,
- obszary występowania utworów wodnolodowcowych (zandry),
- obszary aluwialnych dolin Pilicy z tarasami: zalewowymi, erozyjnymi i wydmowymi.
Bogactwo gatunkowe lasów (biocenoza) nierozerwalnie związane jest z biotopem, tworząc razem ekosystem leśny. W związku z dużą różnorodnością ekosystemów leśnych wyróżniono kilkanaście typów siedliskowych lasu.
Na terenie nadleśnictwa występuje 12 typów siedliskowych lasu. Na żyznych glebach występują siedliska lasowe, które mają bogatą szatę rośliną i zbudowane są głownie z drzew liściastych. Na siedliskach borowych w Nadleśnictwie Spała króluje sosna.
Oprócz siedlisk typowo leśnych oraz borowych wyróżniamy siedliska mieszane, w których sosna jest również gatunkiem głównym, jednakże duży udział mają tu też gatunki liściaste. Są to głównie: dąb bezszypułkowy i szypułkowy, brzoza brodawkowata oraz buk zwyczajny.
Oprócz drzew na biocenozę ekosystemu leśnego składa się wiele gatunków roślin oraz grzybów występujących w runie leśnym spalskich lasów. Spośród ich dużego bogactwa na terenie nadleśnictwa występuje wiele gatunków objętych ochroną gatunkową.
Najciekawsze z nich to: smardz, szmaciak gałęzisty, porosty z rodziny brodaczkowate, orlik pospolity, grążel żółty i grzybienie białe występujące na stawach starorzecza Pilicy, a także wawrzynek wilczełyko oraz wierzba borówkolistna. Ponadto na terenie Nadleśnictwa Spała występuje wiele okazałych pojedynczych drzew oraz ich grup, które mają miano pomników przyrody.
Także świat zwierząt na obszarze lasów spalskich jest bogaty i zróżnicowany. Gromada ssaków reprezentowana jest przez główne polskie gatunki łowne: jelenia, sarnę, dzika, daniela, zająca, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Na terenie nadleśnictwa występuje również wiele chronionych owadów, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Do najciekawszych możemy zaliczyć: kumaka nizinnego(płazy), traszki grzebieniastą oraz zwyczajną (gady), błotniaki, bociana czarnego, świstuna (ptaki), liczne nietoperze z rodziny mroczkowatych gniazdujące w bunkrach, gronostaja oraz łasicę.